„Tak wiele można zyskać, odkrywając przeszłość i eksplorując naukę.”
– John Doe
Tym razem pierwszym punktem planu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Ta niezwykła ekspozycja muzealna łączy w sobie obraz, światło i dźwięk. Wraz z przewodnikami dwie grupy wędrowały wytyczoną trasą przedstawiającą chronologię wydarzeń i prowadzącą przez poszczególne sale tematyczne. Całość dopełniała sceneria sprzed sześćdziesięciu lat. Wszyscy w skupieniu chodzili po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej stolicy. Ogromne wrażenie wywarło przejście aranżacją kanału, które pozwoliło na identyfikację z powstańcami warszawskimi przemieszczającymi się w taki sposób po mieście. Nie zabrakło oczywiście czasu, by zwiedzić Miejsce Pamięci z powstańczymi mogiłami, sale:
W drugiej części ekspozycji można było podziwiać replikę samolotu Liberator B-24J w skali 1:1 oraz wysłuchać opowieści o alianckich zrzutach.
Natomiast w specjalnie przygotowanej sali kinowej Muzeum Powstania Warszawskiego obejrzeliśmy film w technologii 3D pt. „MIASTO RUIN”, przedstawiający trójwymiarowy przelot „Liberatora” nad zniszczoną i wyludnioną Warszawą z 1945 roku, w sugestywny sposób oddający grozę i skalę zniszczeń stolicy po II wojnie światowej.
Po tak solidnej dawce historii przyszedł czas na zajęcia laboratoryjne z fizyki, chemii oraz biologii, które odbyły się w Centrum Nauki Kopernik. W kilkuosobowych zespołach, pod okiem specjalistów, nasi uczniowie samodzielnie wykonywali ciekawe i niesamowite doświadczenia. Potem oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnego zwiedzania wystaw tematycznych, np.
Niestety, wszystko, co dobre szybko się kończy… Zadowoleni, pełni pozytywnych wrażeń, bogatsi w wiedzę z różnych dziedzin życia w godzinach wieczornych wróciliśmy do Kłodawy.
To była już nasza kolejna wycieczka do Warszawy i z pewnością nie ostatnia…Czeka na nas przecież jeszcze wiele fascynujących miejsc do zwiedzenia! A nasza stolica jest naprawdę piękna!
Organizatorką wyjazdu była p. Ilona Wojciechowska,
którą w opiece nad uczniami wspierały:
p. Anna Mila,
p. Marta Zawada
oraz p. Beata Olearska.