“Tak wiele można zyskać, odkrywając przeszłość i eksplorując naukę.”

– John Doe

Odkrywanie Muzeum Powstania Warszawskiego i eksperymenty w Centrum Nauki Kopernik

Podróż przez historię i naukę: Wycieczka szkolna do Warszawy

25 marca 2024.

uczniowie  z klas VI- VIII

wybrali się na wycieczkę

do Warszawy.

 

Tym razem pierwszym punktem planu było  zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego.  Ta niezwykła ekspozycja muzealna łączy w sobie obraz, światło i dźwięk. Wraz z przewodnikami dwie grupy  wędrowały wytyczoną trasą przedstawiającą chronologię wydarzeń i prowadzącą przez poszczególne sale tematyczne. Całość dopełniała sceneria sprzed sześćdziesięciu lat. Wszyscy w  skupieniu  chodzili po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej stolicy. Ogromne wrażenie wywarło przejście aranżacją kanału, które pozwoliło na  identyfikację z powstańcami warszawskimi przemieszczającymi się w taki sposób po mieście. Nie zabrakło oczywiście czasu, by zwiedzić Miejsce Pamięci z  powstańczymi mogiłami, sale:

  • ,,Radiostacje i łączność”,
  • „Poczta Polowa”,
  • ,,Drukarnia”.

W drugiej części ekspozycji można było podziwiać replikę samolotu Liberator B-24J w skali 1:1 oraz wysłuchać opowieści o  alianckich zrzutach.

Natomiast w specjalnie przygotowanej sali kinowej Muzeum Powstania Warszawskiego obejrzeliśmy film w technologii 3D pt. „MIASTO RUIN”, przedstawiający trójwymiarowy przelot „Liberatora” nad zniszczoną i wyludnioną Warszawą z 1945 roku, w sugestywny sposób oddający grozę i skalę zniszczeń stolicy po II wojnie światowej.  

Po tak solidnej dawce historii przyszedł czas na zajęcia laboratoryjne z fizyki, chemii oraz biologii, które odbyły się w Centrum Nauki Kopernik. W kilkuosobowych zespołach, pod okiem specjalistów, nasi uczniowie samodzielnie wykonywali ciekawe i niesamowite doświadczenia. Potem oczywiście  nie mogło zabraknąć wspólnego zwiedzania wystaw tematycznych, np.

  • ,,Strefy eksperymentowania”,
  • ,,Roboty na wystawach”,
  • ,,Majsterni”,
  • ,,Bzz”,
  • ,,Przyszłość już dziś”,
  • ,, Teatru robotycznego”,
  • ,,LivingLAB”.

Niestety, wszystko, co dobre szybko się kończy… Zadowoleni, pełni pozytywnych wrażeń, bogatsi w wiedzę z różnych dziedzin życia w  godzinach wieczornych wróciliśmy do Kłodawy.

To była już nasza kolejna wycieczka do Warszawy i  z pewnością nie ostatnia…Czeka na nas przecież jeszcze wiele fascynujących miejsc do zwiedzenia! A nasza stolica jest naprawdę piękna!

 

Organizatorką wyjazdu była p. Ilona Wojciechowska,

którą w opiece nad uczniami wspierały:

p. Anna Mila,

p. Marta Zawada

oraz p. Beata Olearska.

Leave a Reply

Skip to content