„Szkoła bliższa prawu – rozwijanie postaw obywatelskich uczniów poprzez doskonalenie nauczycieli”
Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu przygotowała nowatorski program „Szkoła bliższa prawu – rozwijanie postaw obywatelskich uczniów poprzez doskonalenie nauczycieli”, który skierowany był do nauczycieli uczących wiedzy o społeczeństwie oraz dyrektorów i wychowawców szkół. Zajęcia z prawa prowadzili w szkołach nauczyciele i wychowawcy merytorycznie i metodycznie do nich przygotowani. Wyposażeni w wiedzę z zakresu prawa stosowanego i najnowszą metodykę prowadzenia zajęć przekazaną im przez praktyków prawa i ekspertów metod nauczania szkolnego.
Nasi uczniowie po raz kolejny spotkali się z Panią Jolantą Kucharzak. Pani Mecenas reprezentowała Okregową Izbę Radców Prawnych w Poznaniu. Na zajęciach pt.: „Kibicu poznaj stadionowe prawa, będzie na meczu bezpieczna zabawa” Pani Jolanta Kucharzak objaśnia dzieciom: podstawowe przepisy prawa, mające zastosowanie w przypadku imprez masowych jakimi są mecze sportowe, w szczególności z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa, zasady udziału w meczach małoletnich, którzy nie ukończyli 13 roku życia oraz wskazała, iż istnieją dwa rodzaje regulaminów, z którymi każdy kibic powinien się zapoznać i których zapisów powinien przestrzegać. jakie uprawnienia mają poszczególne osoby, które możemy spotkać na stadionie. Ponadto podczas wyświetlania prezentacji multimedialnej przedstawia rodzaje kar za poszczególne przewinienia. Zwróciła uwagę, iż tylko przestrzeganie przez wszystkich uczestników imprezy sportowej zasad bezpiecznego kibicowania zapewni im przyjemność z udziału w meczu i pozwoli szczęśliwie wrócić do domu. Podczas spotkania prelegentka odpowiedziała na pytania nurtujące uczniów. Prelekcję Pani Mecenas zakończyła apelem do młodzieży: „Pamiętajcie, iż w dużej imprezie sportowej udział bierze tysiące osób i bez względu na rangę takiego meczu zasady bezpiecznego kibicowania obowiązują zawsze i wszystkich”.
W naszej szkole uczniowie spotkali się z Panią Jolantą Kucharzak. Pani Mecenas reprezentowała Okregową Izbę Radców Prawnych w Poznaniu. Zapoznała dzieci z zawodami prawniczymi wykonywanymi w Polsce. W trakcie prezentacji multimedialnej uczniowie poznali zawody: radcy prawnego, notariusza, sędziego, prokuratora, adwokata komornika. Uczniowie dowiedzieli się, co robią poszczególni prawnicy, na czym dokładnie polega wykonywanie poszczególnych zawodów. Istotną rzeczą, na którą Pani Mecenas zwróciła uwagę był strój służbowy. Radcy prawni, adwokaci, sędziowie i prokuratorzy w trakcie wykonywanej przez siebie pracy używają stroju służbowego zwanego togą. Togi różnią się od siebie kolorami żabotów i mankietów, każdej z tych grup zawodowych przypisany jest inny kolor. Oczywiście togi używa się tylko podczas rozpraw sądowych, radca prawny czy adwokat udzielający porad w swojej kancelarii nie ubiera togi. Natomiast notariusz i komornik nie posiadają togi czyli specjalnego stroju. Sędziowie, komornicy i prokuratorzy to urzędnicy państwowi zatrudnieni w sądach i prokuraturach. Radcy prawni, adwokaci i notariusze reprezentują grupę tzw. wolnych zawodów zrzeszonych w korporacjach zawodowych, którym podlegają i które czuwają nad prawidłowym wykonywaniem zawodu. W trakcie prezentacji Pani Jolanta Kucharzak wymieniła wymogi jakie dana osoba musi spełnić, aby wykonywać poszczególne zawody. Oczywiście podstawą jest ukończenie wyższych studiów prawniczych i tzw. aplikacji, czyli specjalizacji zakończonej egzaminem zawodowym. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali wypowiedzi. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „Szkoła bliższa prawu – rozwijanie postaw obywatelskich uczniów poprzez doskonalenie nauczycieli”.
Czym jest wirtualna przestrzeń? Dlaczego ludzie potrafią się w niej całkowicie zatracić? CZY WIRTUALNY ŚWIAT TO BŁOGOSŁAWIEŃSTWO CZY PRZEKLEŃSTWO? Na te i inne pytania szczegółowych odpowiedzi udzieliła Pani Jolanta Kucharzak z Okręgowej Izby Radców Prawnych z Poznania. Pani Mecenas wyświetliła młodzieży fragment filmu pt. „Wirtualna rewolucja” BBS. Twórcy tego dokumentu podsumowali dwadzieścia lat istnienia i rozwoju sieci, połączeń komputerowych. Przeanalizowali wpływ Internetu na komunikację, gospodarkę, handel, politykę, itp. Starali się zrozumieć, jakie straty i korzyści wypływają z jego użytkowania. W tym celu przedstawili kilka kluczowych postaci, twórców i współtwórców systemu world wide web Tima Bernersa-Lee, Marka Zuckerberga, Jimmy Walesa, Jeffa Bezosa, a nawet Billa Gatesa i Ala Gore’a. W nawiązaniu do obejrzanego filmu Pani Jolanta Kucharzak uświadomiła uczniom,
iż „totalna wolność” oznacza rzeczy dobre i złe. Świat realny coraz bardziej zaczyna przenikać się z wirtualną rzeczywistością, która zmienia się w zaskakującym tempie i bardzo łatwo się w niej zgubić. Zjawisko, jakim jest wciąż rozrastający się wirtualny świat jest realnym zagrożeniem, ale także i wielką szansą, przed jaką staje młody człowiek. Trzeba jednak mieć wiedzę by weryfikować informacje z sieci. Pomoc świadczą w tym zakresie autorytety np.: rodzice, nauczyciele, dziadkowie. Podczas spotkania gimnazjaliści dowiedzieli się, iż prawo przewiduje ochronę danych i wszelkie formy gróźb, znieważania, nawet dokonywane za pośrednictwem Internetu, są karalne.

Celem Ogólnopolskiej Akademii– Konkursu Wiedzy o Prawie organizowanego przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Patronatem Medialnym Rzeczpospolitej było poszerzenie wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów wiedzy prawnej, udoskonalenie ich umiejętności komunikacyjnych, oratorskich, kreatywności i argumentacji. Rywalizacja przebiegała na 3 etapach. Etap pierwszy odbył się 30 marca – w 176 szkołach podstawowych i gimnazjach. Składał się z pisemnego testu i wypowiedzi ustnych przed Komisją, w której zasiadali radcy prawni. Etap drugi – okręgowy – odbywał się w miastach wojewódzkich. W części pierwszej uczestnicy rozwiązywali w formie pisemnej kazus, a następnie odpowiadali ustnie na wylosowane pytania. Do etapu centralnego zakwalifikowało się 67 uczniów z 12 województw. Odbył się on w stołecznym gmachu Polskiej Akademii Nauk 17 i 18 maja i polegał na ustnej wypowiedzi przed Komisją Centralną. Do finalistów Konkursu list wystosowała Agata Kornhauser-Duda, małżonka Prezydenta RP. Członkowie Komisji konkursowych byli pod wrażeniem wiedzy i erudycji finalistów. Styl wypowiedzi i kultura osobista finalistów przynosi polskiej szkole chlubę. Zgodnie z sugestiami nauczycieli zdecydowano się na przyznawanie nagród pieniężnych, pozwalających dzieciom i młodzieży na osobiste decyzje o ich wydatkowaniu – zgodnie z ich preferencjami i potrzebami. Zgodnie z ostatecznym werdyktem komisji I miejsce zajął nasz uczeń Kamil Szydłowski. Gimnazjalista otrzymał nagrodę w kwocie 2000zł. nagrody rzeczowe – od firmy AVIVA – torbę, opaskę, kamizelkę odblaskową oraz długopis z pendrivem zakupiony przez KRRP.
I MIEJSCE
na etapie ogólnopolskim „Ogólnopolskiej Akademii – Konkurs Wiedzy o Prawie”(Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu)
II MIEJSCE
na etapie wojewódzkim „Ogólnopolskiej Akademii – Konkurs Wiedzy o Prawie” (Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu)
III MIEJSCE
na etapie wojewódzkim „Ogólnopolskiej Akademii – Konkurs Wiedzy o Prawie” (Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu)
W dniu 14 czerwca 2016 roku zostało podpisane porozumienie pomiędzy Samorządem Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskim Kuratorem Oświaty, Okręgową Izbą Radców Prawnych w Poznaniu, Krajową Radą Radców Prawnych w Warszawie i Sądem Okręgowym ww Poznaniu o utworzeniu Wielkopolskiego Centrum Mediacji Szkolnej, Rówieśniczej i Oświatowej. Jest to projekt, który zakłada wykorzystanie możliwości prawno-organizacyjno-finansowych sygnatariuszy porozumienia dla popularyzacji w wielkopolskich szkołach idei mediacji rówieśniczej. Mediacja rówieśnicza jest rozmową, prowadzoną według precyzyjnych zasad, za sprawą których uczniowie – mediatorzy rówieśniczy, przygotowani do tej roli przez dorosłych mediatorów, starają się pomóc swoim koleżankom i kolegom w rozwiązywaniu sporów, szkolnych konfliktów i napięć pojawiających się w relacjach między młodymi ludźmi. Mediatorzy rówieśniczy, przygotowując się do pełnienia swoich ról w środowiskach szkolnych uczą się czym są emocje, jak je rozpoznawać, z satysfakcją dla siebie samych używać i umiejętnie budować życzliwe, oparte na poszanowaniu wzajemnym relacje z innymi. Uczniowie naszej szkoły znaleźli się w gronie wielkopolskich mediatorów.
Szkoła Podstawowa nr 1 w Kłodawie aktywnie uczestniczy w projekcie EFS+ „Lepsi razem. Aktywizacja mieszkańców gminy Kłodawa”, którego beneficjentem jest Gmina Kłodawa.
Pierwsze zadanie projektu koncentruje się na rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych i mediacyjnych. W ramach działania zrealizowano:
serię 6 warsztatów mediacyjnych dla 40 uczestników, pracujących w dwóch grupach,
wyjazd aktywizacyjny do Warszawy, obejmujący wizytę w znanej restauracji, gdzie uczestnicy ćwiczyli sztukę konwersacji w praktyce,
wyjazd do Sądu Okręgowego w Poznaniu, podczas którego uczestnicy poznali realia pracy mediatorów, sędziów i prawników.
Rozwijanie kompetencji komunikacyjnych – nauka jasnego wyrażania myśli, aktywnego słuchania i formułowania komunikatów bez przemocy.
Wzmacnianie umiejętności mediacyjnych – poznanie etapów mediacji, technik zadawania pytań i sposobów budowania porozumienia.
Budowanie postawy dialogu – kształtowanie otwartości, empatii i gotowości do współpracy.
Uczenie przez doświadczenie – praktyczne ćwiczenia w realnych sytuacjach społecznych i instytucjonalnych.
Drugie zadanie projektu skupia się na budowaniu szacunku dla różnorodności kulturowej, językowej i społecznej. W jego ramach odbywają się:
warsztaty językowe dotyczące gwary i regionalizmów,
wyjazd do Teatru Muzycznego w Łodzi,
przygotowania do 3‑dniowego wyjazdu na Mazury, który odbędzie się w czerwcu i będzie połączony z warsztatami integracyjno‑kulturowymi.
Wzmacnianie tożsamości regionalnej – poznawanie lokalnych tradycji, gwary i historii.
Budowanie postawy akceptacji – rozwijanie empatii, otwartości i szacunku wobec różnorodności.
Integracja uczestników – wspólne działania, wyjazdy i doświadczenia wzmacniające więzi społeczne.
Rozwijanie kompetencji kulturowych – kontakt ze sztuką, tradycją i współczesnymi formami kultury.
Aktywizacja społeczna mieszkańców poprzez warsztaty, wyjazdy i działania integracyjne.
Wzmacnianie kompetencji miękkich – komunikacja, współpraca, kreatywność, empatia.
Budowanie wspólnoty lokalnej opartej na dialogu i wzajemnym zrozumieniu.
Rozwijanie świadomości kulturowej – poznawanie tradycji, języka i dziedzictwa regionu.
Łączenie edukacji formalnej i nieformalnej – uczenie się poprzez doświadczenie, działanie i kontakt z instytucjami.
Udział Szkoły Podstawowej nr 1 w projekcie „Lepsi razem” to nie tylko rozwój kompetencji uczniów, ale także:
otwieranie szkoły na współpracę z instytucjami kultury i wymiaru sprawiedliwości,
wzmacnianie relacji między uczniami, rodzicami i nauczycielami,
budowanie nowoczesnej kultury dialogu,
rozwijanie postaw obywatelskich i społecznych,
tworzenie przestrzeni, w której każdy uczestnik może poczuć się ważny i zauważony.