Wycieczka do Gniezna – legendarnej, pierwszej stolicy Polski

28 listopada 2023 r. Uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Gniezna.

Od Legendy Lecha do Magicznych Bombek Choinkowych - Odkrywanie Dziedzictwa i Tradycji

Podróże przez Historię i Rzemiosło: Gniezno - Miasto Białego Orła

Według legendy Gniezno założył Lech, który pewnego dnia zobaczył rozległą dolinę. Było na niej dużo pagórków i wzgórz. Na jednym z nich rósł stary, potężny, samotny dąb. Lech zobaczył, że na nim biały orzeł miał swoje gniazdo. Lech  powiedział, że zbuduje tu miasto, które nazwie Gnieznem i za swój herb wybierze znak białego orła.

Więcej informacji o tej legendzie i herb znajdziesz na stronie  
https://www.gniezno.eu/cms/20274/historia

 Pani przewodnik opowiedziała dzieciom o historii miasta położonego na 7 wzgórzach i otoczonego jeziorami. Zapoczątkowała je osada zbudowana w VI wieku. Tu pierwszy historyczny władca Polski Mieszko I ochrzcił się w 966 roku wprowadzając tym samym religię chrześcijańską na naszych ziemiach. Tu założono pierwsze w Polsce arcybiskupstwo, miały tu miejsce bardzo ważne wydarzenia polityczne- zjazd gnieźnieński (w roku 1000). W Gnieźnie odbyła się pierwsza koronacja króla Polski Bolesława Chrobrego (1025 r.) i l4 kolejnych władców. Miasto było stolicą Polski do 1038 r. W katedrze gnieźnieńskiej znajduje się grób męczennika św. Wojciecha i słynne Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające sceny z jego życia.

 Więcej informacji o historii miasta znajdziesz na stronie:    
https://www.gniezno.eu/cms/20274/historia

 Drzwi gnieźnieńskie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Drzwi_Gnie%C5%BAnie%C5%84skie

Następnie odwiedziliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego – miejsce, w którym spotkaliśmy się z historią narodzin państwowości polskiej, gdzie na podstawie eksponatów przybliżono nam okres panowania pierwszych władców z dynastii piastowskiej. Zobaczyliśmy nie tylko jak kształtowała się Polska, ale jak żyli w niej nasi przodkowie. Ponadto obejrzeliśmy wystawy: „Ceramika gnieźnieńska”, „Motywy słowiańskie w sztuce”, „Piastów malowane dzieje” oraz „Sztuka romańska w Polsce”.

Atrakcją dla nas była wizyta w fabryce ozdób choinkowych.

Szklane ozdoby choinkowe cieszą nasze oczy w każde święta Bożego Narodzenia. Od pokoleń są najpopularniejszą i najpiękniejszą grudniową dekoracją. Jak powstają te wszystkie kruche, szklane cuda?  Poznać odpowiedź na to pytanie, zwiedzając fabrykę bombek, gdzie zapoznano nas z  procesem ich  wytwarzania, który jest bardzo ciekawy, wieloetapowy, pracochłonny i wymagający ogromnej fachowości. Zobaczyliśmy z bliska, jak pracownicy  ręcznie wytwarzają choinkowe bombki, od wydmuchania kształtu, poprzez dekorowanie, aż po przygotowanie do sprzedaży.  Następnie wzięliśmy u dział w  warsztatach, na których samodzielnie dekorowaliśmy bombki, pod okiem  dekoratorek pracujących w fabryce. Każdy z nas jest posiadaczem wytworów własnej pracy oraz wcześniej udekorowanej piękną choinką i jego imieniem bombki przez profesjonalną dekoratorkę. Pełni wrażeń i zapewne fantastycznych wspomnień wróciliśmy do domu.

aut. Maria Bartłomiejczak

Leave a Reply

Skip to content