Lekcja kleksografii- każdy to potrafi!

WITAJCIE W NASZEJ BAJCE!

“Czym jest sztuka?

To pytanie, na które odpowiedź nieustannie poszukujemy.

Jednakże, jak mawiał  Pan Kleks:

‘Sztuka to jak magiczny kleks na kartce papieru, który prowadzi nas w nieznane zakamarki wyobraźni.'”
Klasa IVa i ich kleksy Kleksografia

Wędrówki po świecie wyobraźni,
czyli sztuka tworzenia kleksografii

Witamy, witamy i do wspólnej zabawy z Ambrożym Kleksem zapraszamy!

Ostatnie dni listopada uczniowie klasy IVa,

dzięki omawianiu na lekcjach języka polskiego

,,Akademii Pana Kleksa”,

spędzili w baśniowym świecie niezwykłego nauczyciela,

Ambrożego Kleksa.

Natomiast za sprawą wychowawczyni, p. Arlety,

znaleźli się w fascynującym świecie kleksografii,

odkrywając tajemnicze formy i barwy ukryte w plamkach atramentu.

Nikogo nie pytaj, lecz książkę przeczytaj.
Przedstawiona jest tam szkoła, która bardzo jest wesoła.
Pan Kleks postać barwna i niezwykle zabawna.

,,Akademię pana Kleksa” przeczytałem,
nudy nie zaznałem!

Plastyczne doświadczenia stały się niezapomnianą podróżą po ich wyobraźni. Podczas tego plastycznego święta, dzieci eksperymentowały z kontrastem, proporcją i strukturą, aby stworzyć niepowtarzalne dzieła sztuki. Klasa zamieniła się w pracownię, gdzie kolorowe kleksy na kartkach stawały się medium do ekspresji ich wyobraźni i uczuć. Uczniowie nie tylko rozwijali zdolności manualne, ale także zgłębiali tajniki kompozycji, rytmu i dynamiki. Kleksografia stała się zarówno formą sztuki wizualnej, jak i  fascynującym środkiem do badania głębokości wyrazu artystycznego. Dzięki temu niezwykłemu doświadczeniu czwartoklasiści kształtowali swoje własne, oryginalne narracje, a wspólna podróż przez kolorowe ekspresje pozostawiła trwałe wrażenia, wprowadzając uśmiech na ich twarze i radość do serc. Podobnie jak bohaterowie książki Jana Brzechwy, czwartoklasiści odkrywali swoje talenty i tworzyli niezwykłe dzieła, podążając śladami Adasia Niezgódki i jego towarzyszy z Akademii. Uśmiech na twarzach naszych uczniów był niczym magiczny ślad pana Kleksa, który kieruje swoimi wychowankami ku niezwykłym odkryciom i eksperymentom. Wspólna radość z kleksografii stanowiła nie tylko artystyczne doświadczenie, lecz także przypomnienie o tym, że  sztuka może być źródłem niekończącej się przyjemności i odkryć. Podobnie jak w przygodach książkowych bohaterów, uczniowie odkrywali, że piękno  i radość kryją się w najbardziej nieoczekiwanych miejscach, a kleksy na kartkach stawały się magicznymi bramami do tego niezwykłego świata wyobraźni. Ten świat uczniowie dogłębnie zbadali na lekcji języka polskiego pod kierunkiem p. Ilony.

Szpak Mateusz księciem był. Jak to ? - powiesz.
Tego właśnie z książki się dowiesz.
Przeczytaj ,,Akademię pana Kleksa”- odpowiesz.

Dziewczęta i chłopcy najpierw zaprezentowali swoje małe kleksowe dzieła sztuki, a potem ochoczo chwycili za długopisy, by je opisać. I  tu uczniowska wyobraźnia nie miała granic. Bardzo szybko okazało się, że kartki papieru zapełniły się najdziwniejszymi stworami: latającymi smokami z wielkimi paszczami i rogami, żabami, żyrafami, wężami. W opisach pojawiły się piękne motyle, flamingi, pająki, a nawet…baletnice! Nie zabrakło duchów z małymi duszkami oraz całej rzeszy najróżniejszych kwiatków, robaczków, tajemniczych postaci, a nawet ,,słodziaczków”… Lekcjaz kleksami minęła tak szybko, że niektórzy wręcz z niechęcią opuszczali salę. Należy wspomnieć i o tym, że czwartoklasiści wykonali także piękne rysunki stanowiące ilustracje do omawianej lektury. Wielu pokusiło się nawet, by ułożyć wierszyki lub hasła zachęcające do przeczytania ,,Akademii pana Kleksa”. Takie działania z pewnością twórczo angażował i pozwoliły na uwolnienie się nieprzebranych pokładów dziecięcej kreatywność.

Korelacja międzyprzedmiotowa oraz współpraca nauczycieli przyniosła zamierzone efekty. Było dużo radości i satysfakcji z wykonanej pracy. Z pewnością przygody Adasia Niezgódki na długo zapadną w pamięci.

                                                                                                          Autorki:

A.S. oraz I.W.

 

Pana Kleksa dziś poznacie dużo piegów tu mu dajcie.
W Akademii jest ciekawie ja się tutaj świetnie bawię.
Bajki, lekcje i zabawa w Akademii super sprawa, bo pan Kleks o wszystkich dba i na wielu rzeczach się zna!

Świat magii już czeka!
Kup bilet i nie zwlekaj.
Twój umysł to rzeka.
Wyobraźnia wskaże Ci drogę.
Akademii ogród przemierzaj i baw się, i marz…
Bo pan Kleks przyjemną ma twarz i nikogo nauką nie znudzi.
Bo to dar dla odważnych ludzi.

Akademia Pana Kleksa 1983 / Film Polski

AUDIOBOOK Akademia Pana Kleksa - Jan Brzechwa

Leave a Reply

Skip to content