Niepodległa i Jej Bohaterowie – Uroczystość w Szkole Podstawowej nr 1 w Kłodawie

9 listopada 2023 roku był dniem wyjątkowym dla uczniów, nauczycieli oraz całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 im. Świętego Jana Pawła II w Kłodawie. W tym doniosłym dniu obchodziliśmy nie tylko 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także staliśmy się częścią historii naszego kraju w sposób szczególny.

Rozpoczęcie uroczystości było jak otwarcie magicznej księgi, którą tworzyliśmy wspólnie. Uczniowie, niosąc dumnie sztandar Szkoły Podstawowej nr 1, weszli na scenę, ukazując naszą jedność i dumę z przynależności do naszej szkoły. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, cała społeczność szkolna usiadła, zatapiając się w atmosferze oczekiwania.

 

Uroczystość Sztuki i Historii w Szkole Podstawowej nr 1 w Kłodawie

Święto Niepodległości: Spotkanie z Historią i Duma Narodowa

Symboliczny Akt Przekazania
W Hołdzie Bohaterowi i Jego Poświęceniu dla Ojczyzny

Przejęcie pod opiekę grobu powstańca listopadowego - wyjątkowa wizyta Przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej

Wartość dzisiejszej uroczystości została podkreślona obecnością wyjątkowych gości:

 

  • Ksiądz Prałat – Jerzy Dylewski
  • Pan Wojciech Chałupka – Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Poznaniu,
  • Pani Ewa Liszkowska – starszy specjalista w Oddziałowym Biurze upamietniania Walk i Męczeństwa w Poznaniu
  • Włodzimierz Fraszczyk – Wójt Gminy Olszówka
  • Pani Katarzyna Hamiga – Zastępca Burmistrza Kłodawy
  • Paweł Witkowski – Radny Rady Miejskiej
  • Pani Ewa Ochędalska – Radna Powiatu Kolskiego
  • Pan Tomasz Barański – Radny Powiatu Kolskiego
  • Pan Marek Marciniak – Radny Powiatu Kolskiego
  • Pan Ireneusz Niewiarowski – Senator RP I, VII i VIII kadencji wraz z małżonką
  • Pani Anna Śliwka – Dyrektor Przedszkola nr 1 im. Jana Brzechwy
  • Pani Dorota Sylwestrzak – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Białych Górników w Kłodawie
  • Pani Emilia Mikołąjczyk – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Gen. Tadeusza Kutrzeby w Bierzwiennej Długiej
  • Pani Wiesława Wojciechowska – Prezes Stowarzyszenia Uniwersytet „Trzeciego Wieku”
  • Iwona Kucharska – historyk
  • Pani Emilia Dzierżawska
  • Pani Katarzyna Kołodziejska – Przewodnicząca Rady Rodziców

 

Scenografia p. Arlety Sławińskiej była jak malowane płótno, które w jednym spojrzeniu oddawało historię i patriotyzm,  ukazując głębokie emocje związane z naszą Ojczyzną. Symboliczne elementy,  na scenie podkreślały  nasze więzi z przeszłością.

Lena, uczennica klasy VIIa, powiedziała o znaczeniu poznawania własnej historii, kultury i pochodzenia. Podkreśliła, że miłość do Ojczyzny przetrwała przez wiele trudnych czasów i nadal jest ważna dla każdego Polaka. Jej słowa przypomniały nam, jak istotne jest przekazywanie wartości patriotycznych młodym pokoleniom.

Następnie uczniowie przedstawili historię Polski, która przez wiele lat znajdowała się pod zaborami. Przez okres 123 lat Polacy walczyli o swoją niepodległość, a dzięki poświęceniu i patriotyzmowi naszych przodków, Polska odzyskała wolność 11 listopada 1918 roku. Wśród bohaterów, którzy walczyli o naszą Ojczyznę, znalazł się także pułkownik Józef Byszewski, który odegrał ważną rolę w historii regionu kłodawskiego.

W trakcie uroczystości mieliśmy okazję posłuchać pięknych patriotycznych piosenek wykonanych przez chór szkolny pod kierunkiem p. Ewy Podlasin. Ponadto, na scenie pojawiły się utalentowane solistki: Weronika – absolwentka naszej szkoły, która w wyjątkwy sposób zinterpretowała wokalnie tekst Wisławy Szymborskiej “Gawęda o miłości do ziemi ojczystej” oraz Aleksandra i Faustyna – zwyciężczynie III Szkolnego Konkursu Piosenki Patriotycznej organizowanego przez RR. Ich występy przywodziły nam na myśl bohaterskie czasy, podkreślając naszą miłość do Ojczyzny oraz dumę z polskiej historii.

Goście, którzy przybyli na uroczystość, podzielili się swoją wiedzą na temat bohaterów narodowych. Pani Ewa Michalak Piguła oraz Pan Ireneusz Niewiarowski opowiedzieli o pułkowniku Józefie Byszewskim, a ich słowa były inspiracją dla wszystkich obecnych.

Uroczystość zakończyła się podniosłym momentem, gdy delegacje uczniów klas IV-VIII,  harcerze wraz z zaproszonymi gośćmi,

udali się pod pomnik

pułkownika Józefa Byszewskiego,

aby oddać hołd bohaterowi.

Patron naszej szkoły, Święty Jan Paweł II, mówił o patriotyzmie jako umiłowaniu tego, co ojczyste. Jego słowa są dla nas drogowskazem na każdy dzień i przypominają nam, jak ważne jest kształtowanie postaw patriotycznych oraz dbanie o pamięć o naszych bohaterach. Z tą myślą na ustach, Dyrektor Szkoły, Pani Beata Kołuda, podziękowała za obecność wszystkim zaproszonym gościom, wręczyła pamiątkowe statuetki. Jej słowa były wyrazem głębokiego szacunku dla dziedzictwa oraz dla wartości, które reprezentuje nasza szkoła. Podkreśliła, jak ważne jest kształtowanie postaw patriotycznych wśród uczniów oraz jak istotne jest dbanie o pamięć o naszych narodowych bohaterach. Jej podziękowania były także wyrazem uznania dla zaangażowania wszystkich obecnych, którzy wspólnie uczcili tę wyjątkową chwilę, oddając hołd Niepodległej Polsce i jej bohaterom.

Na tę okazję Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński wystosował stosowny list, który został odczytany przez dyrektora szkoły. 

Uroczystość “Niepodległa i Jej Bohaterowie” była dla nas nie tylko okazją do wspólnego świętowania, ale przede wszystkim do refleksji nad naszą historią i dziedzictwem, które stanowi fundament naszej tożsamości narodowej. Dzięki takim wydarzeniom pamięć o naszych bohaterach będzie trwać wśród przyszłych pokoleń.

 

Koordynator działań

p. Beata Kołuda

Prowadzenie

Nauczyciele: p. Lida Chrapkowska, p. Ewa Michalak Piguła

Uczniowie: Lena Zajączkowska, Franciszek Broda , Mikołaj Marchlewski

Poczet Sztandarowy:  Gabriela Onderska, Nadia Walczak, Tomasz Jakubowski  p. Joanna Sieczkowska

Taniec: Klasa IIa pod kierunkiem p. Małgorzaty Kołodziejskiej

Oprawa muzyczna: p. Ewa Podlasin,  szkolny chór

Akustycy: Franciszek Broda, Marcel Chrapkowski, Jakub Sarnowski

Scenografia: p. Arleta Sławińska

Leave a Reply

Skip to content