Toruń

to nie tylko miejsce dla turystów, ale także dla młodych ludzi, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę i doświadczenie. Dowodem na to jest fakt, że uczniowie kłodawskiej “Jedynki” mieli okazję odwiedzić to miasto i poznać jego niezwykłe atrakcje oraz bogatą historię. Bez wątpienia pobyt w Toruniu na długo pozostanie w ich pamięci jako wyjątkowe i inspirujące doświadczenie.

Wrażenia z gry miejskiej i Żywego Muzeum Piernika

Zwiedzając Toruń - gród Kopernika w Rok Mikołaja Kopernika

W dniu 24 kwietnia odwiedziliśmy Toruń – gród Kopernika.

2023 rok obchodzimy jako Rok Mikołaja Kopernika (1473-1543) – wybitnego astronoma, matematyka, prawnika, lekarza i ekonomisty, który udowodnił teorię heliocentryczną w poświęconym temu dziele „De Revolutionibus orbium coelestium” (“O obrotach sfer niebieskich”). Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika. Rok Mikołaja Kopernika to kolejna dobra okazja do poznania rodzinnego miasta tego uczonego, miejsc z nim i z jego rodziną tutaj związanych. 

Bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu – tam oprócz  najwspanialszych przykładów architektury gotyku w kaplicy Zaśnięcia Marii Panny znajdują się epitafium Mikołaja Kopernika oraz dwa inne zabytki z nim związane – gotycka chrzcielnica z pierwszej połowy XIV wieku, w której go prawdopodobnie ochrzczono i rzeźbione popiersie z 1766 roku. Byliśmy również odwiedzić Dom Mikołaja Kopernika.

Nasze spotkanie z Toruniem rozpoczęło się od gry miejskiej “Odkrywcy toruńskich tajemnic”, która umożliwiła aktywne zwiedzanie miasta, uczyła współpracy w drużynie, czytania ze zrozumieniem i rozwiązywania zagadek oraz edukowała o najważniejszych toruńskich zabytkach.

Zostaliśmy podzieleni na trzy drużyny, każda otrzymała taką samą liczbę punktów. O zwycięstwie zdecydował więc czas wykonania zadań. Zwyciężyła drużyna kasy Vb.

Następnie spędziliśmy bardzo kreatywnie i ciekawie czas w  Żywym Muzeum Piernika. Zapoznano nas z tradycją wypieku toruńskiego piernika, historią miasta, średniowieczną kulturą i językiem, w niezwykłej atmosferze i z humorem. Pracowaliśmy  wszyscy bez wyjątku pełni radości i chęci do działania z pomocą pełnych pasji animatorów.

Pobyt w Toruniu dostarczył nam dużej dawki wiedzy i zabawy, a także niezapomnianych wspomnień.

“Stary Toruń – Gród Kopernika”

– piosenka o Toruniu – Młodzieżowy Teatr Muzyczny MAŁA REWIA

 

Wycieczkę zorganizowała pani

Maria Bartłomiejczak

Opiekę nad uczniami sprawowały Panie:

Mariola Felczyńska

Aleksandra Strzałkowska

Marta Zawada

Leave a Reply

Skip to content