Impresje artystyczne- jajko w tradycji i kulturze polskiej

Wiosna już nas przywitała słonecznym dłuższym dniem, pojawiają się zielone listki, pierwiosnki, krokusy… to znak, że Wielkanoc już blisko.  Dlatego akurat tym tematem zainteresowaliśmy  się  w ramach realizacji Międzynarodowego Projektu  Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”,  kolejnego zadania z Modułu II „Tu jest moje miejsce” – warsztaty ludowe

Twórcze spotkanie z lokalnymi twórcami ludowymi i tradycyjnymi wypiekami wielkanocnymi

Odkrywanie historii i symboliki pisanki w ramach warsztatów edukacyjnych

I dlatego w dniu dzisiejszym 31.03 2023 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłodawie odbyły się warsztaty artystyczne, w których uczestniczyli uczniowie klasy 5b i nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr1 im. Swiętego Jana Pawła II w Kłodawie.

 

Celem warsztatów było przybliżenie wiedzy na temat tradycji i historii powstawania pisanki wielkanocnej, jej symboliki oraz sposobów zdobienia.

 

Pomysłodawcą i prowadzącą w części teoretycznej była szkolna pedagog Mariola Felczyńska zaś artystyczną część warsztatową przeprowadziły panie: Marlena Cieniecka – dyrektor GOK w Kłodawie i Kinga Barańska – pracownik domu kultury i prywatnie mama jednego z uczniów, którym serdecznie dziękujemy za świetną zabawę i upominki.

Uczniowie dowiedzieli się, że najstarsze pisanki mają prawie 5 tysięcy lat i znaleziono je w Egipcie i Mezopotamii. W Polsce najstarszą pisankę znaleziono na terenach dawnego grodu opolskiego i pochodziła z X wieku. Pisanka od prastarych czasów była symbolem zmartwychwstałej przyrody a dziś w naszej chrześcijańskiej tradycji jajko to jeden z najważniejszych znaków Wielkanocy-symbolizuje nadzieję i odrodzenie. Zaś najsłynniejsze i najcenniejsze, drogocenne pisanki to jajka Petera Carla Faberge.

 

Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem oglądali i rozpoznawali wydmuszki różnych wielkości(od kuropatwy po strusie) i oglądali cenne zbiory wielobarwnych, ręcznie zdobionych pisanek lokalnej twórczyni ludowej- pani Jadwigi Tyksińskiej. Dzisiejsze zajęcia były doskonałą zabawa, ale i możliwością rozwijania pasji i zainteresowań plastycznych uczniów. W pracę włączyli się również rodzice – p. Katarzyna Kołodziejska,  przygotowując z ciasta kruchego  baranki i jajka, które ozdobione  kajmakiem, czekoladą czy pistacjowym lukrem przez uczestników warsztatów osłodziły dzisiejsze spotkanie. Wszystkie wykonane wielkanocne pisanki znalazły się w drewnianych podstawkach w kształcie kurek, zajączków, kogucików i mamy nadzieję, że wraz z życzeniami „ Zdrowych , pogodnych i radosnych świat Wielkiej Nocy ”znajdą miejsce na wielkanocnych stołach

 

Mariola Felczyńska

Leave a Reply

Skip to content