Dużo słyszymy o tym, jak ważna jest fizyczna atrakcyjność, jak powinniśmy wyglądać, żeby podobać się innym, kto jest piękny, a kto nie.

Tymczasem nasze ciała są ważne nie ze względu na wygląd, ale dlatego że wszystkie ich zewnętrzne i wewnętrzne części pozwalają nam funkcjonować.

Wygląd nie decyduje o naszej wartości!

Ciało cały czas się zmienia. Czasami czujemy się z nim lepiej, czasami gorzej.

I to jest ok. Ważne, żeby o nie dbać, ale przede wszystkim dla zdrowia, nie dla instagramowego kanonu.

Nie pozwólmy, aby wygląd i poczucie atrakcyjności decydowało o naszym szczęściu.

Warsztaty online, 03.03.2022r.

Dajemy Dzieciom Siłę

Moja wartość nie zależy od tego, jak wyglądam.

CIAŁO NIE OKREŚLA

Uczniowie klasy VII a, VII b i VIII a 

uczestniczyli w zajęciach online

w ramach  kampanii społecznej

 

Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
„Ciało nie określa”

realizowanej pod hasłem

„Moja wartość nie zależy od tego jak wyglądam”.

 

Podczas warsztatów online  zaprezentowane zostały wyniki badania zrealizowanego na potrzeby kampanii:

“Wpływu korzystania z social mediów
na postrzeganie swojego ciała przez nastolatki/ów”.

 

Celem kampanii jest promocja – głównie wśród nastolatków – neutralnej perspektywy wobec ciała, która koncentruje się na idei, że samoocena i szczęście nie są zależne od wyglądu, a raczej wygląd jest tylko jednym z aspektów tożsamości, co do którego możemy pozostać neutralni. Chodzi o to, aby być mniej skoncentrowanym na ciele, a bardziej skupiać się na tym, co dzięki ciału możemy osiągnąć. Kampania zwraca też uwagę na hejt w sieci dotyczący wyglądu i urody.

Jestem ciałoneutralna. Jestem ciałoneutralny. To jak się ze sobą czuję, nie ma nic wspólnego z tym, jak wyglądam. Atrakcyjność fizyczna i dopasowanie się do aktualnych standardów urody to nie osiągnięcie. Wiem, że jestem wartościową osobą, niezależnie od tego jak wyglądam i jak mój wygląd oceniają inni.
Nie ulegam wzorcom Jestem świadomy/świadoma tego, że kultura promuje konkretne wzorce i zachowania dotyczące wyglądu, i że kiedy na co dzień mamy z nimi kontakt, mogą stać się także naszymi przekonaniami. Nie zgadzam się z tym, że jest tylko jeden model piękna, jeden idealny wygląd, do którego wszyscy powinni dążyć, że powinniśmy koncentrować naszą uwagę na wyglądzie. Uczę się, jak kultura wpływa na moje postrzeganie świata i ludzi.
Reaguję na hejt Sprzeciwiam się hejterom. Mówię i piszę wyraźnie, że hejt ze względu na wygląd nie jest OK. Wspieram osoby, które doświadczają hejtu, pokazuję, że jestem po ich stronie, że uważam je za wartościowe.
Szukam pomocy Kiedy pojawiają się u mnie lub u bliskiej mi osoby silne negatywne uczucia lub zachowania związane z wyglądem, wiem, że może to być objawem depresji, zaburzeń odżywania lub dysmorfofobii – czyli niezasadnego przekonania o deformacji ciała. Zawsze w takiej sytuacji szukam pomocy i wsparcia u rodziców lub innej zaufanej osoby dorosłej, psychologa szkolnego lub dzwonię pod 116 111.

W zajęciach brali również udział nauczyciele:

p. Beata Olearska, p. Małgorzata Jesiona, p. Jolanta Michalak, p. Magdalena Adamkiewicz
p. Joanna Sieczkowska, p. Maria Bartłomiejczak, p. Arleta Sławińska

Leave a Reply

Skip to content