,,Miasto Koło, gdzie zabytków naokoło”

Misją naszej szkoły jest

łączenie tradycji z nowoczesnością 

oraz konieczność pamiętania o przeszłości,

dlatego uczestnicy X edycji Projektu Edukacyjno-Wychowawczego

,,Oblicza Dialogu”

oraz ich koleżanki i koledzy 31 marca 2023. udali się na wycieczkę do Koła.

 

Wybór miejsca nie był przypadkowy, ponieważ  tegoroczna, jubileuszowa, edycja projektu „Oblicza Dialogu” przebiega pod hasłem:

,,Uświęcona przestrzeń. Architektura sakralna oraz miejsca kultu w religiach i kulturach”.
Odkrywanie architektury sakralnej i miejsc kultu w Kościele oo. Bernardynów i kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Ciekawe zabytki i dzieła sztuki w kolskich świątyniach: od pięknych ołtarzy do nagrobka Jana z Garbowa

Wycieczka po kolskich świątyniach i muzeach z Projektu Edukacyjno-Wychowawczego "Oblicza Dialogu"

Pierwsze kroki uczniowie skierowali do kościoła oo. Bernardynów, po którym oprowadził brat Grzegorz. Zakonnik przybliżył historię tego miejsca, opowiedział o pięknym, rokokowym wnętrzu kościoła, które w większości pochodzi z ostatniej ćwierci XVIII wieku. W swojej wypowiedzi brat Grzegorz wiele miejsca poświęcił architekturze świątyni, która jest świątynią trzynawową. Nawy oddzielone są filarami, a nad zakrystią znajduje się chór muzyczny. Sklepienia naw oraz prezbiterium pokryte są polichromią przedstawiającą sceny z życia św. Franciszka i jego zakonu.

Następnie uczniowie, już pod troskliwą opieką dyrektora Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, pana Tomasza Nuszkiewicza, udali się do kościoła parafialnego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Pierwsza wzmianka o  tej ceglanej, trójnawowej budowli halowej, orientowanej, na rzucie prostokąta z wyodrębnionym węższym i prosto zamkniętym prezbiterium pochodzi z dokumentu sędziego z ramienia Kurii papieskiej z 1414 roku. W kościele farnym dziewczęta i chłopcy przyjrzeli się m.in. pięknemu neogotyckiemu ołtarzowi oraz późnobarokowemu ołtarzowi z poł. XVIII w. Ciekawym zabytkiem sztuki gotyckiej w tej świątyni  jest wykonana z piaskowca płyta nagrobna Jana z Garbowa, starosty kolskiego, a syna słynnego rycerza Zawiszy Czarnego. Uwagę zwiedzających przykuły ogromne żyrandole i ambona  w stylu eklektycznym.

Pan Nuszkiewicz pokazał  młodzieży również miejsce, gdzie dawniej znajdowała się swiątynia, w której gromadzili się wyznawcy prawosławia. Zaprowadził także wycieczkowiczów w miejsce, gdzie przed II wojną światową mieściły się dwie synagogi, ponieważ kiedyś ludność pochodzenia żydowskiego stanowiła znacznączęść mieszkańców Koła.

Military fantasy i tajemnicza wystawa - Magiczny Lechistan Dariusza Kalety w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.

Od fajansów po nowoczesne obrazy: historia ceramiki w Kole i twórczość współczesnych artystów

Kolejnym punktem wycieczki było obejrzenie w Ratuszu Miejskim ekspozycji „Fajans kolski – formy, dekoracje, techniki zdobnicze  im. Czesława Freudenreicha (1873 – 1939)”. Wystawa ta  prezentuje najbardziej charakterystyczne przykłady kolskich wyrobów fajansowych. Przedstawia przede wszystkim ceramikę produkowaną w okresie zarządzania fabryką przez rodzinę Freudenreichów – od 1842 do 1939 r., z czasów okupacji hitlerowskiej – od 1939 r. do 1945 r. oraz powojennych.

Uczniowie skierowali swoje kroki i do Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, by tam  podziwiać obrazy współczesnego polskiego malarza Dariusza Kalety. Jego dzieła wykonane w konwencji military fantasy tworzą niezwykłą, pełną tajemniczości wystawę ,,Magiczny Lechistan” składająca się z dwudziestu dwu obrazów, przede wszystkim z cyklu pod tym samym tytułem, ale także z kilku z wcześniejszych cykli, m.in. ,,Moja Sarmacja” i innych. Obrazom towarzyszą militaria z kolekcji pana Adama Urbaniaka. Wejście do muzeum w pełni potwierdziło słowa Rafała Wnuka, że ,,Dzisiaj muzeum to już nie jest zbiór przedmiotów, ale wielka opowieść. To potężne medium, które kształtuje wyobraźnię o przeszłości.”

Ostatnim punktem piątkowego wyjazdu było wejście do kościoła ewangelicko- augsburskiego, gdzie niezwykle serdecznie przywitał uczniów ksiądz Waldemar Wunsz, proboszcz parafii ewangelicko- augsburskiej w Koninie. Ksiądz Waldemar opowiadał o religii ewangelickiej, architekturze oraz udzielał wyczerpujących odpowiedzi na pytania. Kościół filialny w Kole to typowy kościół ewangelicko- augsburski. Jest to jednonawowa świątynia, w stylu neogotyckim z węższym prezbiterium połączonym z zakrystią. Charakterystyczną cechą tej budowli jest także empora, gdzie podczas nabożeństw mogą przebywać wierni. W drodze do autobusu pani Ewa Michalak- Piguła pokrótce przybliżyła  historię kolskiego zamku, którego ruiny można było dostrzec, przechodząc przez most na Warcie. I jak tu nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że ,,Miasto Koło pełne zabytków naokoło”?! Należy także podkreślić, iż w swoich wypowiedziach, zarówno dyrektor muzeum p. Tomasz Nuszkiewicz, jak i ksiądz Waldemar Wunsz, zwracali uwagę na ważność dialogu międzykulturowego oraz międzyreligijnego. Koło było tego najlepszym dowodem, ponieważ zamieszkiwali go katolicy, ewangelicy, żydzi, wyznawcy prawosławia, którzy żyli w zgodzie, po sąsiedzku, tworząc wspólnotę, pracując dla dobra lokalnej społeczności. Mieli oni duży wpływ na kulturę, tradycję, gospodarkę  Koła  i okolic. Organizatorki wyjazdu- p.Ilona Wojciechowska i p. Ewa Michalak- Piguła żywią nadzieję, iż uczniowie najstarszej szkoły w gminie, 125.letniej kłodawskiej ,,Jedynki” umieją rozmawiać, doceniają wartość dialogu, są otwarci na innych, tolerancyjni i nigdy nie zapominają słów patrona swojej szkoły, świętego Jana Pawła II, który stwierdził ,,W dialogu trzeba jasno mówić, kim ja jestem, żebym mógł rozmawiać z kimś drugim, który jest inny. Trzeba bardzo jasno to mówić, bardzo stanowczo: kim ja jestem, kim ja chcę być i kim chcę pozostać”.

Leave a Reply

Skip to content