Harmonia Ciała, Umysłu i Emocji

“Dzieci nie myślą ani o tym, co było, ani o tym, co będzie, ale cieszą się chwilą obecną, jak mało kto potrafi.”

Jean de La Bruyère

Joga dla Dzieci w SP nr 1 w Kłodawie

Pokazowe Zajęcia z Ekspertem z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie

11 grudnia w SP nr 1 w Kłodawie zostały przeprowadzone pokazowe zajęcia jogi dla dzieci pod okiem

pani Agnieszki Czerwczak,

która studiowała: 
„Relaksacja i joga”
na Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie,
a obecnie prowadzi zajęcia dla studentów na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
Udział w sesji jogi wzięły dwie grupy uczniów z klas piątych i szóstych.

 

Podczas zajęć, dzieci uczyły się ćwiczeń w grupie, nawiązywania relacji z rówieśnikami a także, dzięki naprawdę dobrej zabawie – poznawali czym jest spokój i wyciszenie, i jakie przynoszą korzyści.  Przykłady ćwiczeń były pokazywane i dokładnie objaśniane  przez instruktora – panią Agnieszkę.

 Dzieci zaczynały  od rozgrzewki, następnie poprzez najprostsze pozycje – asany, przechodziły do bardziej skomplikowanych. Atmosfera zabawy i niewymuszonej aktywności, pozwalała uczniom na szczerą radość z jogi i chęć podejmowania kolejnych wyzwań. Koniec zajęć z  muzyką w tle, która oddziałuje  na  nastrój, przeżywanie, ma kojący i relaksacyjny charakter i instruktażem pani Agnieszki pozwolił, jak później relacjonowały dzieci, przenieść się na łąkę lub odbyć podróż w sobie tylko znane miejsce – przecież ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Zadowoleni wróciliśmy na lekcje i do dalszych obowiązków.

 

0 Jodze

W sanskrycie „Joga” oznacza łączyć: ciało, umysł i emocje.
Ćwiczenia jogi oddziałują z korzyścią na te trzy aspekty natury ludzkiej, integrując je w równowadze. Dzięki ćwiczeniom jogi, wspomagamy dziecko w rozwoju psychomotorycznym.

W trakcie ćwiczeń, dzięki powolnemu precyzyjnemu, wyizolowanemu ruchowi, jakim jest asana/pozycja jogowa, aktywizuje się parasympatyczny układ nerwowy. W mózgu wytwarza się dopamina (hormon motywacji), serotonina, endorfiny (hormony szczęścia). Człowiek wycisza się, umysł uspokaja, ciało odpręża uwalniając napięcie i tłumione emocje. Dzieci doświadczają wówczas spokoju, równowagi i wewnętrznej harmonii. Dzięki ćwiczeniom jogi wzrasta jasność myśli, co potęguje kreatywność. Stajemy się twórczy, mamy nowe pomysły. Poprawia się również pamięć, uważność i zdolność koncentracji, czemu towarzyszy spadek zmęczenia i stresu. Joga pozwala również rozwinąć u dzieci poczucie własnej wartości, pewność siebie, stabilność i inteligencję emocjonalną. Jeśli zaś chodzi o ciało, dzieci posiadają niezwykły potencjał, wyrażający się w naturalnym poziomie elastyczności ciała, który należy utrzymać jak najdłużej. Gimnastyka kręgosłupa wpływa pozytywnie na funkcjonowanie całego układu nerwowego, wzmacnia mięśnie, masuje wewnętrzne organy, stymulując ich pracę. Poprawia się również funkcjonowanie układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego i wzmacniamy układ odpornościowy. Joga korzystnie wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

 

Główne zalety jogi dla dzieci obejmują:

  • Poprawę kondycji fizycznej i wzmocnienie mięśni ciała – poprawę elastyczności

Joga dla dzieci jest doskonałym sposobem na naukę i poprawę postawy ciała. Jest wskazana dla wszystkich dzieci, które zmagają się z wadami postawy. Ćwiczenia z jogi, rozpoczęte już w wieku kilku – kilkunastu lat, w dorosłym życiu wpłyną na uniknięcie kłopotów z kręgosłupem.

  • Naukę cierpliwości i koncentracji

Jako jedyny ze sportów, joga wykracza poza granicę aktywności fizycznej i dotyka sfery duchowej. Joga dla dzieci  uczy je skupienia i cierpliwości. Systematyczne podejmowanie prób przyjęcia odpowiedniej pozycji, uczy dziecko, że cierpliwość i skupienie popłacają.

  • Dążenie do wyciszenia i spokoju

Specjalnie dopasowane ćwiczenia jogi dla dzieci, są znacznie bardziej dynamiczne i absorbujące od tradycyjnych. Jednakże dzięki pozytywnemu zmęczeniu i oddaniu się zabawie podczas zajęć, dziecko może zrozumieć różnicę między entuzjazmem i wyciszeniem. Co lepsze – może mu się to bardzo spodobać. Wiele dzieci, po zajęciach jest spokojniejszych i bardziej skoncentrowanych.

  • Naukę tolerancji i akceptacji różnic

Podczas zajęć, dziecko może dostrzec różnice w zachowaniach i sprawności innych dzieci w grupie. Widząc, że nie każdy jest równy, ale dzięki systematycznej pracy może osiągnąć ten sam poziom co pozostali – maluch otrzymuje cenną życiową lekcję.

aut. Maria Bartłomiejczak

 

Leave a Reply

Skip to content