“A MOŻE BY TAK RZUCIĆ TO WSZYSTKO I WYJECHAĆ…”

Współczesny świat, tętniący stale rozwijającymi się technologiami, z milionami drapaczy chmur, których szczytów nie jesteśmy w stanie dojrzeć oraz wszelkimi udogodnieniami mającymi ułatwić nam życie, niekoniecznie jest miejscem,  w którym powinniśmy mieszkać w takiej jego formie.

Obecne czasy sprawiają, że ludzie żyją szybko, nie wybiegając myślą dalej niż kilka miesięcy, więc – siłą rzeczy – nie są w stanie spojrzeć na rosnące problemy z szerszej perspektywy.

Kuba Wawrzyniak
@jarzyniaq

#permakultura #samowystarczalność #naturalnebudownictwo

W ostatnią środę stycznia odbyło się więc spotkanie z panem Jakubem Wawrzyniakiem, permakulturystą, ogrodnikiem i farmerem, który opowiedział dzieciom i młodzieży o tych problemach, a także wyjaśnił, jakie sam podjął działania, aby przyczynić się do poprawy sytuacji.

Pan Jakub jest absolwentem naszej szkoły, wychowanym od urodzenia w Kłodawie. Doskonale poznał także uroki dużego miasta podczas studiów. Co więc sprawiło, że kilka lat temu postanowił przenieść się na podlaską wieś i tam rozpocząć nowe życie, w zgodzie z naturą i samym sobą?

Jak sam mówi:

“Dynamiczny rozwój współczesnej cywilizacji, przeludnienie oraz wzrastający poziom konsumpcji generują ogromny problem: zaczyna brakować nam zasobów naturalnych i drastycznie wzrosła ilość odpadów, które stanowią śmiertelne zagrożenie dla środowiska i zdrowia człowieka. Jeśli więc nie zredukujemy tych działań, za 30 lat znajdziemy się w tragicznej sytuacji. Już teraz woda z żadnej rzeki w Polsce nie jest zdatna do picia, a ledwie do 30% z nich można wchodzić.”

Spotkanie odbyło się w klasach ósmych w ramach zajęć doradztwa zawodowego oraz w klasach 0-3, jako ważny  punkt realizacji innowacji pedagogicznej, pt. “Zawodowy zawrót głowy. Na wsi”, wpisując się w kierunku polityki oświatowej państwa na ten rok szkolny.

Z tego miejsca zachęcamy do śledzenia profilu Pana Jakuba w mediach społecznościowych. Oprócz regularnych filmików z jego codziennych podlaskich przygód, znajdą też Państwo cenne rady, jak zmienić nasze nawyki, aby żyć bardziej w zgodzie z naturą.

Pan Jakub świetnie odnalazł się wśród tak młodych uczestników zajęć i zabrał ich na wirtualną wycieczkę do swojego gospodarstwa.

Pokazał, m.in.:

  • jak od podstaw zbudować całkowicie ekologiczny i samowystarczalny dom,
  • jak uprawiać zdrowe warzywa i hodować przydomowe zwierzęta tak, aby nie tylko mieć własny miód i jajka, ale maksymalnie wykorzystać dobrodziejstwa natury.

Dzieci nawet dowiedziały się, jak we własnym ogrodzie można wyprodukować całkowicie naturalne ekologiczne gąbki do mycia!

Okazuje się, że można podjąć kilka drobnych działań, zmienić niektóre nawyki, aby globalna  sytuacja poprawiła się, a wizja przyszłości nie rysowała się w tak ciemnych barwach.

Leave a Reply

Skip to content