15 marca był obchodzony jako Dzień Edukacji Prawnej. Z okazji Dnia Edukacji Prawnej chcemy podziękować wszystkim instytucjom i osobom – edukatorom zaangażowanym w ciekawe, nieszablonowe nauczanie o prawie i świecie, którzy wspomagają naszą Jedynkę.
Znajomość prawa, obowiązków oraz wolności obywatelskich jest niezmiernie ważna dla wszystkich, także dla młodych ludzi. Edukacja prawna to obywatelskie zadanie dla każdego, nie tylko na lekcjach wiedzy o społeczeństwie.
W ramach obchodów Dnia Edukacji Prawnej w naszej szkole miały miejsce następujące działania:
- 26 lutego uczniowie klas siódmych i ósmej uczestniczyli w e-lekcji pt: „Hejt, trolling i memy – o naruszeniu dóbr osobistych w Internecie z perspektywy prawa cywilnego i karnego”. Były to zajęcia z zakresu edukacji prawnej prowadzone przez sędziego orzekającego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu Kajetana Kosterkiewicza;
- 6 marca w klasach trzecich oraz szóstych odbyły się warsztaty z prawnikiem. Przeprowadzone zostały przez zaprzyjaźnioną z naszą szkołą Panią Mecenas – radcę prawnego z Poznania, wieloletniego pracownika Okręgowej Izby Radców Prawnych, współautorkę programu „Szkoła bliższa prawu”.
Przed nami jeszcze kolejne działania związane z edukacją z zakresu prawa:
- 19 marca grupa uczniów z klas V – VII sprawdzi swój poziom wiedzy w Ogólnopolskiej Akademii – Konkursie Wiedzy o Prawie, której celem jest działanie na rzecz poszerzenia i pogłębienia wiedzy o prawie wśród nastoletnich Polaków, wzrost świadomości prawnej dzieci i młodzieży, kształtowanie postaw szacunku do prawa wśród młodych ludzi oraz propagowanie związków prawa polskiego z prawem międzynarodowym;
- 21 marca odbędą się w szkole symulowane mediacje rówieśnicze prowadzone przez naszych młodych mediatorów rówieśniczych dla zaproszonych ościennych szkół. Mediacja rówieśnicza – to mediacja, w której stronami konfliktu są uczniowie, a konflikty rozwiązywane w mediacjach rówieśniczych dotyczą relacji między stronami.
Autor:
Ewa Michalak-Piguła