Święty Jan Paweł II podczas pontyfikatu (1978-2005) w swoich wystąpieniach i nauczaniu wielokrotnie odnosił się do istoty i znaczenia Bożego Narodzenia. Papież Polak w refleksjach nawiązywał do wielu aspektów związanych z narodzeniem Jezusa Chrystusa.
W pierwszym orędziu bożonarodzeniowym jako Papież (w 1978 roku) Jan Paweł II wskazywał, że Boże Narodzenie jest świętem człowieka.
„ Jeżeli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa, czynimy to dlatego, aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym. Jeżeli nasze statystyki ludzkie, ludzkie katalogowania, ludzkie systemy polityczne, ekonomiczne i społeczne, zwykłe ludzkie możliwości nie potrafią zapewnić człowiekowi tego, aby mógł się narodzić, istnieć i działać jako jedyny i niepowtarzalny, wówczas to wszystko zapewnia mu Bóg. Dla Niego i wobec Niego człowiek jest zawsze jedyny i niepowtarzalny; jest kimś odwiecznie zamierzonym i odwiecznie wybranym, kimś powołanym i nazwanym własnym imieniem.”
Orszak Trzech Króli to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą.
Jest to inicjatywa działania lokalnej wspólnoty.
Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze – zwykli ludzie tworzą to niezwykłe wydarzenie.
Hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli brzmiało
ze znanej pastorałki „Do szopy, hej, pasterze”.
Opowiada o tym, że Jezus jest godzien czci, jest wyjątkowym Królem, który na sianie, wśród bydląt ma tron i służbę swą, a my wszyscy jesteśmy wezwani, aby paść na kolana, aby uwielbić naszego Pana i Zbawiciela.
Jak co roku nasza Szkoła wzięła aktywny udział w przygotowaniu jednej ze scenek bożonarodzeniowych pt. „Karczma”. W Gospodzie, która nie przyjęła na nocleg Józefa i Maryi Brzemiennej, rozgrywała się scena przedstawiająca egocentryczną postawę człowieka bogatego wobec biednego, potrzebującego. W scence tej przewrotny Gospodarz chcący zadowolić Gości, tak naprawdę chce tylko ich pieniędzy. Jest on chciwy i podstępny, z czego cieszą się złe duchy wykrzykując słowa:
„Gdy wypijesz miodu kwartę
Będziesz tańczył taniec z czartem
Oddasz pieniądz, rozum, wszystko
Będziesz nam się kłaniał nisko.”
Świetnie zagrane role nie tylko uzmysłowiły uczestnikom
Pasterze
Dwór Heroda
Pasterski pokłon
Pokłon Królów
Kulminacyjnym momentem Orszaku Trzech Króli był pokłon wszystkich zgromadzonych ze słowami: „Witaj Królu w żłobie, kłaniamy się Tobie!”
W rolę gospodarzy, gości i diabłów wcielili się uczniowie klasy VIb i VIIa.