Godność dziecka wymaga ze strony rodziców i społeczeństwa najdelikatniejszej wrażliwości sumienia, ponieważ dziecko jest tym punktem newralgicznym, wokół którego kształtuje się lub rozbija moralność rodzin, a w następstwie całych narodów i społeczeństw.

Św. Jan Paweł II, Pasterka w Bazylice św. Piotra, 2002

W tę świętą noc spełnia się pradawna obietnica. Czas oczekiwania dobiegł końca i Dziewica wydaje na świat Mesjasza. Jezus rodzi się dla ludzkości poszukującej wolności i pokoju. Rodzi się dla każdego człowieka udręczonego grzechem, potrzebującego zbawienia i spragnionego nadziei.

Niemowlę leżące w ubogim żłóbku: oto Boży znak. Mijają wieki i tysiąclecia, ale znak pozostaje i przemawia również do nas, mężczyzn i kobiet trzeciego tysiąclecia. Jest to znak nadziei dla całej rodziny ludzkiej; znak pokoju dla tych, którzy cierpią z powodu wszelkiego rodzaju konfliktów; znak wolności dla biednych i uciśnionych; znak miłosierdzia dla tych, którzy zamknięci są w błędnym kole grzechu; znak miłości i pocieszenia dla każdego, kto czuje się samotny i opuszczony. Jest to znak mały i delikatny, skromny i milczący, ale bogaty w moc Boga, który z miłości stał się człowiekiem.

Święta w Watykanie. Papieskie święta Bożego Narodzenia

Jakże piękne i wzruszające są kolędy, które tradycja wszystkich narodów oplotła wokół Bożego Narodzenia! Ileż w nich głębokich myśli, a nade wszystko jak wiele czułej radości skierowanej do tego Bożego Dzieciątka, które w Świętą Noc przyszło na świat! 

 

Przemówienie do pracowników Kurii Rzymskiej, 2003-12-22

«Zstąpił z nieba Zbawiciel świata». W Betlejem, w ubogiej grocie, narodził się Mesjasz, oczekiwany i zapowiadany przez proroków: Syn Boży stał się jednym z nas. Maryja nieprzerwanie daje Go ludziom każdej epoki i każdej kultury: On rzeczywiście się narodził, aby zbawić wszystkich.

 

17 grudnia 2000, Watykan

 

 

Muszę Wam powiedzieć, że ja osobiście, chociaż mam już wiele lat, nigdy nie mogę się doczekać, kiedy przyjdzie Boże Narodzenie i kiedy mi to drzewko postawią w mieszkaniu. 

 

Św. Jan Paweł II, List do dzieci całego świata, 1994r.

W ostatnim dniu szkolnym przed świętami Bożego Narodzenia, zebrali się w hali sportowej na spotkaniu Wigilijnym uczniowie, nauczyciele, pracownicy i zaproszeni goście  w Szkole Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w kłodawskiej „Jedynce”.

W pięknie udekorowanej sali, nawiązującej do czasów narodzin Jezusa Chrystusa, jak również do czasów współczesnych, w klimacie pełnym j ciepła i radości, odbyła się piękna uroczystość.  Przedstawienie wywołało niejedno wzruszenie i na długo pozostanie w sercach obecnych i uczestników.

Radosne międzynarodowe  świętowanie rozpoczęło się od przekazania przez  harcerzy  Betlejemskiego Światła Pokoju na ręce Dyrekcji.

  • Kultura
  • Tradycja
  • Zwyczaje

Wspólne świętowanie tworzy niezapomnianą atmosferę świąteczną.

Klasa IVa pod kierunkiem

  • pani Beaty Olearskiej 
  • i wychowawczyni  – p. Anny Wysockiej,

przygotowała niezwykłą inscenizację o Bożym Narodzeniu w różnych krajach Europy. Wkomponowany w scenariusz montaż słowno-muzyczny, w którym uczestniczyli zarówno śpiewający, recytujący, jak i grający na instrumentach uczniowie, przybliżył rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt.

Na początku był przepiękny taniec przygotowany przez p. Annę Milę wprowadzający w radosną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Swój występ miały również dzieci z oddziału przedszkolnego, które śpiewając kolędę „Wśród nocnej ciszy” wprowadziły wszystkich w ten niezwykły czas przedstawienia. Przedszkolaki przygotowała p. Kinga Estkowska.

To artystyczne przedstawienie ukazało Święta Bożego Narodzenia w sposób wyjątkowy i poruszający. Przeplatanie różnych form artystycznych, takich jak:

  • śpiew,
  • recytacja
  • i gra na instrumentach,

stanowiło nie tylko wyraz kreatywności uczniów, jak również podkreśliło wartość wspólnoty nie tylko rodzinnej, ale także szkolnej.

Nie zabrakło również szkolnego chóru pod kierunkiem pani Ewy Podlasin.  Ich sceniczne występy zachęcały do zadumania i refleksji. Uczestnicy przedstawienia dostarczyli niezapomnianych chwil wszystkim zgromadzonym. Kolędy i pastorałki, wykonane z pasją i zaangażowaniem, wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.

 Artystyczne doznania  zostały spotęgowane przez dekoracje, które przygotowała pani Arleta Sławińska, wychowawczyni klasy V. Czerwone ozdoby i świątecznie przystrojone choinki rozbudziły w sercach uczestników radość i wzruszenie.

Podczas uroczystości nie zabrakło odczytania fragmentu Pisma Świętego o Narodzeniu Pańskim ( Łk 2, 1-15) przez księdza Proboszcza – dra  Artura Niemirę. Zaproszeni goście przekazali najserdeczniejsze życzenia, a następnie od najmłodszego przedszkolaka po najstarszych uczniów, wszyscy składali sobie indywidualnie łamiąc się opłatkiem. Z sali unosiły się dźwięki radości i śmiechu, świadczące o tym, że wspólne świętowanie buduje silne więzi społeczności szkolnej.

Warto również wspomnieć o wyjątkowym akcie wspólnoty, jakim było przygotowanie stołu wigilijnego. Rodzice wraz z dziećmi zaangażowali się w przygotowanie tradycyjnych potraw świątecznych. Ryby, pierogi, śledzie, kluski z makiem, krokiety i inne potrawy – na stole królowały smaki, które związane są ze świątecznymi tradycjami.

Wielkie podziękowania i słowa uznania należą się paniom kucharkom, pracownikom obsługi  oraz zespołowi technicznemu, który czuwał nad nagłośnieniem. Całość poprowadzili uczniowie z klasy VIIa: Oliwia Wysocka i Filip Tomczyk. Podczas Wigilii wspierała też grupa uczniów z klasy VIab i VIIIa.

 

                Jak powiedział kiedyś Albert Einstein:

„Życie to jak jazda na rowerze, żeby utrzymać równowagę, musisz się poruszać”.

 

Podobnie jest z tradycjami i wspólnotą – aby zachować ich moc, musimy się z nimi aktywnie identyfikować i uczestniczyć w nich. Świąteczne spotkanie w kłodawskiej Jedynce doskonale oddaje tę ideę, ukazując, że wspólne świętowanie i zaangażowanie w tworzenie atmosfery świąt są kluczowe dla budowania silnej społeczności. Niech magiczny klimat tego wieczoru towarzyszy wszystkim przez cały okres świąteczny.

Niech blask Twojego narodzenia rozjaśni noc świata. Niech moc Twojego orędzia miłości zniweczy butne podstępy złego. Niech dar Twojego życia pozwoli nam coraz lepiej rozumieć, jaką wartość ma życie każdej ludzkiej istoty.

25 grudnia 2004, Watykan

Aut. Beata Olearska

Leave a Reply

Skip to content