,,Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są.”

                                                                                                                            (Tove Jansson ,,Lato Muminków”)

 

Uczniowie klas IV i V odkrywają ponadczasowe przesłanie „Opowieści wigilijnej” w łódzkim Teatrze Lalek im. Henryka Ryla

Magiczna podróż do XIX-wiecznego Londynu

5 grudnia 2024 uczniowie  z klasy IV oraz V wraz ze swoimi wychowawczyniami (panią Anną Wysocką, panią Arletą Sławińską), panią pedagog Mariolą Felczyńską oraz polonistką, p. Iloną Wojciechowską wybrali się do łódzkiego Teatru Lalek im. Henryka  Ryla  na spektakl  na motywach „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa.

Chociaż książka ukazała się po raz pierwszy w 1843r., jej przesłanie jest ponadczasowe,  aktualne także w dzisiejszych czasach.

Pieniądze nie są wyznacznikiem wartości człowieka.

Powinniśmy w życiu pamiętać o innych i starać się ich wspierać.

I to, co najsilniej wybrzmiewa z tego utworu: na zmianę naszego postępowania nigdy nie jest za późno.

Należy również  pamiętać o tym, że ,,nie liczy się to, ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się potrafisz  dzielić” .

Warsztaty teatralne

W klasie IVa

Ponad siedemdziesięciominutowe widowisko okraszone było przepięknymi piosenkami, efektami dźwiękowymi, spadającymi z wysoka łańcuchami, strzelającym konfetti i ….dużą ilością dymu, by widzowie wraz z Ebenezerem Scrooge’em  mogli przenieść się do spowitego w gęstej mgle  XIX-wiecznego Londynu.

TEATR PRZEDMIOTU

Po zakończonym spektaklu uczniowie wzięli udział w warsztatach teatralnych, podczas których dzieci przekonały, że tak naprawdę wszystko może stać się rekwizytem. Aktorki , które prowadziły zajęcia, tchnęły  życie w przedmioty, rozbudzając wyobraźnię dziewcząt i chłopców.  Była to wspaniała sceniczna przygoda, w której główne role zagrali nasi uczniowie, uruchamiając ogromne pokłady swojej kreatywności.

                                                                         Oprac. I. Wojciechowska

 

 

Leave a Reply

Skip to content