27 listopada br. w Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie odbyło się podsumowanie konkursu historycznego

„Szlakiem Władysława Zamoyskiego – graj i odkrywaj!”

 

Konkurs miał na celu:

  1.  Popularyzować wiedzę o życiu i działalności Władysława Zamoyskiego.
  2. Rozwijać zainteresowania historią i budować tożsamość regionalną.
  3. Pobudzać wyobraźnię i kreatywność, a także rozwijać zdolności plastyczno-techniczne dzieci i młodzieży.

 

Warto w tym miejscu przypomnieć postać Władysława Zamoyskiego, postaci niezwykle ważnej w historii Polski, którą Senat RP ustanowił Patronem Roku 2024. Władysław Zamoyski zasłynął z licznych inicjatyw mających na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, w tym fundacji Zakładów Kórnickich. Był właścicielem dóbr w Zakopanem, gdzie założył Tatrzański Park Narodowy, chroniąc unikalne ekosystemy Tatr przed dewastacją. Jego działalność filantropijna obejmowała także wsparcie dla polskich szkół i uczelni, co miało ogromne znaczenie dla edukacji młodzieży w czasach, gdy Polska była pod zaborami.

Konkurs skierowany był dla uczniów szkół podstawowych (klasy V – VIII) oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Organizatorem było Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, a patronat nad konkursem objęli Wielkopolski Kurator Oświaty i Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Z konkursem zmierzyli się chętni uczniowie z klas V i VI SP z naszej szkoły pod opieką nauczyciela historii. Ich zadanie polegało na przedstawieniu dziedzictwa Władysława Zamoyskiego w formie pracy plastycznej – plakatu.

 

Z przyjemnością informujemy, że w gronie zwycięzców znalazła się praca uczennicy klasy Va

– Marii Główczyńskiej,

która otrzymała II miejsce.

 

Gratulujemy!

 

Podczas uroczystego podsumowania konkursu odbyła się także debata oksfordzka, podczas której grupa 8 uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Koninie prowadziła spór wokół prawdziwości tezy „Władysław Zamoyski przewyższył inne postacie swojej epoki w budowaniu patriotycznych postaw Polaków”.

Konkurs przyczynił się do poznania przez młodych ludzi sylwetki wybitnego Polaka, ale także do zrozumienia, jak wiele można osiągnąć dzięki determinacji, pasji i zaangażowaniu.

Autor:

Ewa Michalak-Piguła

Leave a Reply

Skip to content