14 listopada 2024. uczniowie klas siódmych oraz ósmej, zgodnie z coroczną tradycją, udali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy.
Jak zwykle program był bardzo napięty i bogaty w atrakcje.

Wycieczkę do Warszawy z pewnością można zaliczyć do udanych.

Zobaczyliśmy nie tylko wiele interesujących miejsc, ale nade wszystko utwierdziliśmy się w przekonaniu, że Warszawa to europejskie stolica z bardzo bogatą historią, tradycją i kulturą.

 

Opiekę nad młodzieżą sprawowały:

p. Ewa Michalak- Piguła,

p. Joanna Sieczkowska,

p. Marta Zawada

oraz p. Ilona Wojciechowska ( kierownik wycieczki).

W ciągu kilku godzin pobytu w stolicy, pomimo niesprzyjającej pogody, udało się zobaczyć następujące miejsca:

  • Narodowe Muzeum Techniki

W NMT młodzież obejrzała dwie wystawy stałe:

* Historia transportu – morzem, lądem i powietrzem. Była to doskonała okazja do zapoznania się z  globalnym rozwojem technik przemieszczania się człowieka transportem lądowym, wodnym i powietrznym od zarania dziejów do czasów współczesnych.
 Z ogromnym zainteresowaniem poznaliśmy m.in. ewolucję koła, obejrzeliśmy pierwszy dystrybutor paliw, kopię samolotu z 1908 roku, najstarszy samochód  w Polsce.

*  „Historia komputerów. Liczy się!” to  ukazanie przemian technicznych, jakie zaszły na przestrzeni wieków: od  liczydła do mikrokomputera noszonego w kieszeni, udostępniającego niemal całą wiedzę i dorobek świata poprzez zasoby WWW. Mieliśmy okazję obejrzeć z bliska osiągnięcia polskiej informatyki reprezentowanej przez unikalne, istniejące tylko w jednym egzemplarzu, konstrukcje zachowane w doskonałym stanie: analizator AKAT-1, analizator równań rózniczkowych ARR, doświadczalny ZAM-21
i prototypowy komputer ODRA 1002, analizator AKAT-1, analizator równań rózniczkowych ARR, doświadczalny ZAM-21 i prototypowy komputer ODRA 1002.

 

  • Sejm RP

Na zaproszenie posła Witolda Czarneckiego udaliśmy się do Sejmu. Po zarejestrowaniu się w biurze przepustek i przejściu kontroli bezpieczeństwa, w towarzystwie pani przewodnik, obejrzeliśmy makietę prezentującą kompleks budowli sejmowych, poznaliśmy historię siedziby władzy ustawodawczej. Następnie udaliśmy sie na galerię dla gości w sali posiedzeń Sejmu. To tam zapadają ważne uchwały i decyzje, to tam toczą się burzliwe dyskusje między ugrupowaniami parlamentarnymi. Gdy słuchaliśmy wykładu naszej pani przewodnik, dołączył do nas poseł Witold Czarnecki, który opowiedział  nam o pracy parlamentarzystów, podzielił się swoimi refleksjami dotyczącymi demokracji. W holu przyjrzeliśmy się pamiątkowej tablicy poświęconej parlamentarzystom, którzy zginęli
w czasie II wojny światowej oraz tablicy upamiętniającej posłów – ofiary katastrofy smoleńskiej. Na słynnych schodach sejmowych pozowaliśmy do pamiątkowego zdjęcia. Wizyta w Sejmie była  możliwa także dzięki  pomocy Radnego Powiatu Kolskiego Marka Marciniaka. Z tego miejsca serdecznie dziękujemy panu Witoldowi Czarneckiemu oraz panu Markowi Marciniakowi za umożliwienie nam zwiedzania  Sejmu.  Była to dla nas nie tylko niezwykła lekcja historii, wychowania obywatelskiego i patriotyzmu, ale i ogromne przeżycie.

 

  • Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie,

czyli barokowa, letnia rezydencja rodziny Sobieskich. Mogliśmy tam zobaczyć Salę Białą, Galerię Południową, apartamenty króla i królowej Marii Kazimiery, wysłuchać historii ich wielkiej miłości, dowiedzieć się, jak się odżywiali, spędzali wolny czas. Dowiedzieliśmy się między innymi, że król Jan III Sobieski był  nie tylko wielkim wojownikiem, ale też bardzo lubił książki
 i kolekcjonował obrazy. Pałac zrobił na nas ogromne wrażenie.
Magicznym zwieńczeniem pobytu w Wilanowie był spacer Królewskim Ogrodem Światła, podczas którego czekała nas moc atrakcji, m.in.:

*  świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewała muzyka klasyczna, świetlne kompozycje przywołujących ważne dla Jana III tematy miłości, wojny, dyplomacji, koronacji, aleja obsadzona świetlistymi pnączami i berek z wydrą,

*  labirynt z mitologicznymi stworami i zagadkami,

* Muzyczny Ogród Marzeń,

* Obserwatorium,

* Ogród Różany.