Październik i listopad w szkole obfituje w wiele działań o charakterze profilaktycznym, w których udział biorą uczniowie, nauczyciele i rodzice naszej szkoły.

W kilku słowach pragniemy przedstawić Państwu co udało nam się do dziś zrobić.

Ogólnopolska Kampania Dzieciństwo bez przemocy  jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i promuje rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu.  Kampania wystartowała 8 października , a my włączyliśmy się poprzez realizację edukacyjnych inicjatyw dla klas: Dopamina- jak budować dobre relacje rówieśnicze? Czy dziękować za propsy i za hejty?  Dzięki ciekawej, atrakcyjnej formie  dla młodzieży i udziałowi specjalistów Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę  zajęcia okazały się wartościowe i zachęciły do dyskusji nad koniecznością pochylenia się nad problematyką przeciwdziałania agresji  i stanowczemu NIE  dla przemocy w przestrzeni  domowej , szkolnej czy społecznej.   Udział w programie pozwala na doskonalenie umiejętności wychowawczych i poszerzenia wiedzy rodzicom i nauczycielom. Skorzystali oni również z oferty  webinarów na temat: Przemoc rówieśnicza o-line i of-line, Przemoc rówieśnicza w twojej placówce- jak jej zapobiegać , Szczęśliwe dzieciństwo, to dobre dzieciństwo.

Kampania trwa, więc kolejne działania edukacyjne przed nami…

Oficjalny Finał  w Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci  dopiero

19.11.2024 rok

„Debata”

– program profilaktyki uniwersalnej                 

Kolejne działania odbywają się w obszarze profilaktyki uzależnień od środków psychoaktywnych. Dzięki środkom finansowym w kwocie 2 000 zł ,  z budżetu  Gminy Kłodawa  zorganizowaliśmy  4.11.2024 zajęcia warsztatowe :  „Debata” – program profilaktyki uniwersalnej dla uczniów klas siódmych , przeprowadzone przez Panią  Kingę Sobieraj- Zagrodnik  z Centrum Edukacyjno-Szkoleniowego Genesis . 

Program skierowany jest do starszych uczniów szkół podstawowych, którzy w większości nie mieli jeszcze kontaktu z alkoholem.  „Debata” ma na celu opóźnienie rozpoczęcia spożywania alkoholu przez młodzież poprzez świadomość zagrożeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych. Program znajduje się na liście programów rekomendowanych przez PARPA oraz:  przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Uczniowie chętnie brali udział w warsztatach , które jak sama nazwa wskazuje oparte były głównie na rozmowie.  Odpowiednie empatyczne podejście prowadzącej i zaciekawienie problematyką sprawiło, że wspomniane obie grupy aktywnie włączały się w zajęcia i chętnie wypowiadały swoje spostrzeżenia i refleksje. Realizacja programu  opiera się na aktywizujących metodach, które miały  na celu zbadanie i ewentualne zmodyfikowanie norm społecznych młodzieży. Podczas programu p. Kinga przeprowadziła  ankietę, która pozwalała na wstępną diagnozę dotyczącą spożywania alkoholu przez młodzież . Jej wyniki były przedmiotem dyskusji w ostatniej 3 godzinie warsztatu , w każdej grupie.

 

Za przeprowadzenie warsztatów p. Dyrektor  Beata Kołuda podziękowała prowadzącej , a my- nauczyciele i rodzice mamy nadzieję, że powyższe oddziaływanie pozytywnie wpłynie na budowanie preferowanych postaw antyalkoholowych naszych uczniów, a przynajmniej opóźni inicjację alkoholową małoletnich.  

Program profilaktyczny

Godzina dla Młodych Głów

Ruszamy z  „Program profilaktycznym  Godzina dla MŁODYCH GŁÓW, który  jest propozycją odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie wśród uczniów i uczennic, rodziców i nauczycieli na otwartą rozmowę o zdrowiu psychicznym. Aktualnie jesteśmy na etapie przeprowadzania  diagnoz i rozpoczynamy realizację w wybranych klasach realizację programu. Program profilaktyczny Godzina dla Młodych Głów jest częścią projektu MŁODE GŁOWY Fundacji UNAWEZA założonej przez Martynę Wojciechowską. Sam projekt jest reakcją na dynamiczny wzrost zachowań samobójczych w Polsce, a my dorośli My, dorośli, już wiemy, że bez podjęcia szybko działań w obszarze zdrowia psychicznego za rok lub dwa możemy być w bardzo złym miejscu.

Program po ubiegłorocznej edycji ma bardzo dobre opinie i referencje , więc nasza szkoła również po konsultacjach z Radą Rodziców , Radą Pedagogiczną a przede wszystkim z młodzieżą  podjęła decyzję o przystąpieniu do w/w

Realizacja programu trwać będzie cały rok szkolny, zatem spodziewajcie się Państwo kolejnych relacji

Kolejne działania już po długim weekendzie.

Chcemy zaprosić chętnych nauczycieli, rodziców, zainteresowane osoby  na spotkanie profilaktyczne  Co kryją twoje piersi? , już w środę 13.11.2024 roku o godz. 14.30 w naszej szkole

Spotkanie poprowadzi

Pani Krystyna Wojdak

specjalista, pracownik Stacji sanitarno-Epidemiologicznej w Kole

Program skierowany jest do kobiet w wieku 45-74 lata, które są narażone zachorowaniem na raka piersi . Celem projektu jest dostarczenie wiedzy na temat profilaktyki ( prewencji) oraz badań przesiewowych, motywowanie kobiet do regularnych badań.

Mamo, siostro, żono, koleżanko.. Badaj swoje piersi!  To nie moda, to mądrość
Przyjdź, zapraszamy
Koordynatorem szkolnym działań profilaktycznych jest szkolna pedagog : Mariola Felczyńska
Zapraszamy do kontaktu: mariola.felczynska1@wp.pl

Leave a Reply

Skip to content