,,Edukacja z wojskiem”, czyli wspólne działania MEN i MON na rzecz bezpieczeństwa

,,Bezpieczeństwo to siła, mądrość i edukacja obywateli. Szkoła jest miejscem, które powinno także uczyć, jak zachowywać się w  sytuacjach kryzysowych.”

(Minister Obrony Narodowej, Władysław Kosiniak- Kamysz)

 

 

6 czerwca 2024r., w ramach pilotażu programu ,,Edukacja z  wojskiem” dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, uczniowie klasy VI b oraz VIIa, wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych przez żołnierzy z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego wraz z instruktorami z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego im.płk pil. Wiktora Pniewskiego w Powidzu.

 

Czym jest program ,,Edukacja z  wojskiem” ?

 

,,Edukacja z  wojskiem” to program edukacyjno-obronny  przygotowany i realizowany we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Polega na przeprowadzeniu przez żołnierzy Wojska Polskiego specjalnie przygotowanych szkoleń w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych,  a jego głównym celem jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności, a także kształtowanie podstawowych nawyków, umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności, jak również zachowania w sytuacjach kryzysowych.

 

Zajęcia prowadzone przez żolnierzy z jednostki wojskowej w Powidzu trwały w naszej szkole od godz. 10.00- 12.30 i łączyły  teorię z praktyką. Obejmowały treści z pogranicza wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. W pierwszej części, teroetycznej, która odbyła się w sali nr 9, uczniowie zapoznali się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy. Obejrzeli również trzy filmy edukacyjne, które doskonale wpisywały się w tematykę zajęć. Natomiast część praktyczna odbyła się w hali sportowej, a w zasadzie to już  w drodze do tego obiektu sportowego uczniowie zdawali praktyczny egzamin przed dowódcą 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu, ponieważ musieli odpowiedzieć, co należy zrobić np. na wypadek zauważenia w szkole podejrzanego pakunku, jak należy zachować się  podczas ewakuacji. Wszyscy uczestnicy zajęć pod czujnym okiem ratownika medycznego wykonywali również uciski klatki piersiowej w resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz uczyli się, w jaki sposób należy ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej  bezpiecznej. Chociaż początkowo niektórzy uczniowie obawiali się, czy poradzą sobie z udzielaniem pomocy innym, to szybko okazało się, że nie jest to nic trudnego i każdy może, a nawet ma obowiązek pomagania innym.

 

 Najwięcej emocji i wypieków na twarzy dostarczył jednak szeregowy Szogun, czyli … owczarek niemiecki. Jego przewodnik podkreślał, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, lecz zdarzają się sytuacje, gdy ma miejsce agresywne zachowanie zwierzęcia, co może skutkować jego atakiem i w konsekwencji dotkliwymi obrażeniami ciała człowieka. Często tak się dzieje z braku wiedzy i niewłaściwego naszego zachowania. Żołnierz, po założeniu stroju ochronnego (ważącego 20 kg), zaprezentował różne sytuacje, w których łagodny jak baranek Szogun zamieniał się w niezwykle groźnego psa! Podczas swojego wystąpienia kapral zwrócił szczególną uwagę na typowe błędy popełniane przez dzieci i młodzież podczas kontaktu z psem, wymienił najczęstsze powody ataku czworonoga, wytłumaczył, w jaki sposób należy zachować się podczas kontaktu  z niebezpiecznym psem, a także nauczył uczniów, jak ocenić, czy pies przygotowuje się do ataku.

 

Trzy godziny zajęć minęły bardzo szybko, stanowczo za szybko…Wszyscy zgodnie stwierdzili, że były to niezwykle interesujące i co najważniejsze, bardzo pożyteczne szkolenia. Po raz kolejny okazało się, że nigdy nie jest dość, by przypomnieć sobie i powtórzyć zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia. Z pewnością to spotkanie z żołnierzami z  3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego wraz z instruktorami| z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego im. płk pil. Wiktora Pniewskiego w Powidzu pozostanie w pamięci  uczniów kłodawskiej ,,Jedynki”.  Mamy nadzieję, że nasi uczniowie na zawsze zapamiętają  wszystkie cenne wskazówki, które osłyszeli od wojskowych. Dla wszystkich był to dzień pełen wrażeń! Oprócz wiedzy teoretycznej i praktycznej młodzież zabrała do domów Certyfikat uczestnictwa w programie ,,Edukacja z wojskiem”. 

 

Uczniom z  klasy VI b i VII podczas trwania zajęć towarzyszyła
dyrektor szkoły, p. Beata Kołuda
oraz p. Katarzyna Hamiga, zastępca burmistrza Kłodawy.

Panie nie tylko z uwagą przysłuchiwały się prelekcjom,

ale brały także czynny udział w ćwiczeniach z udzielania pierwszej pomocy!

 

 

Leave a Reply

Skip to content