Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś
Niech kolęduje z nami cała Ziemia
Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś
Niech kolęduje z nami cały świat

Podczas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia po raz kolejny przed budynkiem Naszej Jedynki stanęła szopka, przez co stała się ona poniekąd szkolną tradycją. Bardzo aktywnie włączyli się rodzice z Rady Rodziców, bo to oni przyczynili się i przygotowali  piękną szopkę ze Świętą Rodziną i Królami.

Okres Bożego Narodzenia to czas wspólnego kolędowania przy żłóbku, nie tylko z rodziną, bliskimi, ale także we wspólnocie jaką jest rodzina szkolna.

W tym roku  doszła kolejna „tradycja szkolna”, a mianowicie kolędowanie przy stajence betlejemskiej.

Było to jednocześnie nawiązanie do Uroczystości Objawienia Pańskiego – Święta Trzech Króli.

SZKOLNE KOLĘDOWANIE PRZY SZOPCE BETLEJMSKIEJ

Filmik - SZKOLNE KOLĘDOWANIE

Montaż - p. Beata Olearska
Aktorzy - uczniowie kłodawskiej "Jedynki"

Uczniowie pod opieką katechetek śpiewali różne kolędy, a przy okazji dowiedzieli się parę ciekawostek dotyczących szopek bożonarodzeniowych.

 

Dowiedzieli się m.in., że:

 

  • tradycja budowania szopek bożonarodzeniowych sięga aż IV wieku i to właśnie wtedy chrześcijaństwo przestało być prześladowaną religią, co zawdzięczamy mediolańskiemu edyktowi (313 r.), a dodatkowo data 25 grudnia została uznana za święto kościelne. Był to czas, kiedy cesarzowa Helena wydała polecenie zbudowania marmurowego żłobka w grocie – było to upamiętnienie narodzin Jezusa. Potem jednak nastąpiła jej przebudowa w stajenkę, co wykonano na zlecenie św. Hieronima.
  • Upowszechnienie bożonarodzeniowej szopki przypisywane jest św. Franciszkowi z Asyżu. dlatego stworzył pierwszą w historii żywą szopkę (w 1223 roku w Greccio)
  • Tradycja przygotowywania szopki przybyła do Polski dopiero w XII wieku.
  • Szopki bożonarodzeniowe prezentują się odmiennie w różnych państwach, np. we Włoszech – oprócz Świętej Rodziny, możemy na niej ujrzeć mieszkańców wykonujących codzienne prace; w Meksyku możemy natomiast podziwiać figurki tworzone z gliny, w meksykańskich szopkach pojawiają się przedstawiciele zła, którzy kryją się pod postacią węża bądź Lucyfera z widłami i butelką tequili.
  • Najwyższą na świecie statyczną szopką, jaką kiedykolwiek zarejestrowano, jest ta położona w Alicante (Hiszpania), zajmuje ona powierzchnię ponad 183 metrów kwadratowych! Jej tworzenie zajęło ponad dwa miesiące. Jak duże są figurki Świętej Rodziny? Maryja ustawiona w półleżącej pozycji mierzy prawie 10 metrów, natomiast Józef – blisko 18 metrów. Jeśli chodzi o postać Dzieciątka Jezus, mierzy ona 3,2 metry wysokości.
  • Największą szopkę bożonarodzeniową z zapałek w Polsce przygotował Przemysław Kozłowski, która ma prawie 3 metry długości oraz 1,5 metra wysokości ( użyto 266 tysięcy zapałek!)

Święty Jan Paweł II

w dniu 6 stycznia 1998 roku w rozważaniu przez modlitwą Anioł Pański powiedział:

„Kościół obchodzi dziś uroczystość Objawienia Pańskiego, wspominając Mędrców ze Wschodu, którzy prowadzeni przez gwiazdę przybyli do Betlejem. Kontemplujemy w tym dniu «objawienie» Chrystusa, ukazującego się Mędrcom jako Ten, którego Bóg posłał na świat, aby przyniósł zbawienie ludziom wszystkich narodów, języków i kultur. Tę misję wypełnia On przez swoją śmierć i zmartwychwstanie, potwierdzając, że jest prawdziwym Królem sprawiedliwości i pokoju”

 

„W uroczystości Epifanii Kościół dziękuje Bogu za dar wiary, która stała się i wciąż na nowo staje się udziałem ludzi, ludów, narodów. Świadkami tego daru, jego nosicielami jednymi z pierwszych byli właśnie owi trzej ze Wschodu, Mędrcy, którzy przybyli do stajenki, do Betlejem. Znajduje w nich swój przejrzysty wyraz wiara jako wewnętrzne otwarcie drugiego człowieka, jako odpowiedź na światło, na Epifanię Boga. W tym otwarciu na Boga człowieka odwiecznie dąży do spełnienia siebie. Wiara jest początkiem tego spełnienia i jego warunkiem. Dziękując Bogu za dar wiary równocześnie dziękujemy za światło, Boże. Taka jest też wymowa tego święta, przez które Kościół niejako dopowiada do końca radość Bożego Narodzenia”

ORSZAK TRZECH KRÓLI

6 stycznia

Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze – zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie.

Orszak Trzech Króli to nie tylko uliczne jasełka, które odbywają się co roku 6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego, ale także uśpioną tradycję związaną ze świętowaniem okresu Bożego Narodzenia oraz udowadnia, że może ona funkcjonować we współczesnym świecie poprzez wspólne kolędowanie, rozumiane zarówno jako śpiewanie kolęd pełnym głosem oraz jako tradycję wystawiania przedstawień jasełkowych i obchodzenia domostw przez kolędników wędrujących od drzwi do drzwi w okresie od 25 grudnia do 6 stycznia.

Orszak Trzech Króli odwołuje się do tradycji polskich i wartości leżących u podstaw cywilizacji europejskiej. Wspólne kolędowanie na ulicach polskich miast pokazuje jak rodziny mogą ubogacać najbliższe otoczenie.

I w Kłodawie w Święto Objawienia Pańskiego ulicami miasta przeszedł Orszak Trzech Króli organizowany w całym kraju przez Fundację Orszak Trzech Króli.

O godz. 10.30 odbyła się Msza Święta, po której rozpoczął się uroczysty pochód zwany Orszakiem Trzech Króli. W tym roku w Święto Objawienia Pańskiego przyświecało hasło „Niech prowadzi nas gwiazda!” Tegoroczne hasło miało zachęcić wszystkich do przeżywania świąt w radości i nadziei, że razem można więcej i można nabierać sił do codziennej nauki i pracy i by  mimo różnych trudności żyć tą radością na co dzień. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tegorocznym orszaku i pomogli w jego organizacji.

Święto Objawienia Pańskiego od niedawna 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy. Dlatego też Orszak Trzech Króli przechodzi ulicami miast tylko raz w roku, wspomnienia o nim są żywe jeszcze wiele tygodni i miesięcy później. Kolejny raz Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Kłodawa. Oczywiście nie zabrakło naszych uczniów, którzy z przejęciem i zaangażowaniem przedstawili walkę słowną między aniołami a diabłami. Ważne jednak, że wszyscy tak jak Mędrcy ze Wschodu, przeszli ulicami miasta, bo to nie było tylko zachowanie tradycji, ale Orszak pokazuje, że mamy podążać za gwiazdą, która wskazuje nam to, co dobre, to co jest celem naszego życia i przede wszystkim daje nam nadzieję.

Skip to content