Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada
dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918,
po 123 latach zaborów (1795–1918).
Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937,
a zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945.
Następnie przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989.
Pamiętamy

11 listopada

 
W przededniu 104. rocznicy, jego historię w fenomenalny sposób przedstawiła kl. VI a,
 
która pod okiem wychowawczyni, Pani Ilony, a także nauczyciela historii, Pani Ewy, przygotowała krótki, acz bardzo treściwy apel.
 
Tradycyjnie już, rozpoczął się on

“Rotą”

odegraną na trąbce przez naszego ucznia.
 
 
Oprawę muzyczną zapewnił, jak zawsze, nasz niezawodny zespół muzyczny, nad którym opiekę sprawuje niezawodna Pani Ewa – nauczyciel muzyki.
 
 
Przysłowiową “wisienkę na torcie” stanowiły przepiękne dekoracje przygotowane i zawieszone z największą starannością przez Panią Kingę i Panią Arletę – nasze szkolne mistrzynie sztuk plastycznych.
 
 
Tuż po apelu, cała społeczność uczniowska, niosąc 30-metrową flagę Polski, udała się pod Urząd Miasta i Gminy, gdzie wraz z Panem Burmistrzem, punktualnie o godz. 11.11, odśpiewała cztery zwrotki hymnu narodowego w ramach akcji #SzkołaDoHymnu.
 

„Niepodległość w poezji”

  9 listopada w bibliotece szkolnej odbyło się czytanie wierszy patriotycznych Władysława Bełzy z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości. Wiersze czytali uczniowie klasy II a. Podczas zajęć dzieci obejrzały animację  „Polak mały” – film edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej. Była też pogadanka na temat symboli narodowych oraz pojęć wolności i niepodległości dla drugoklasistów. Dzieci wykonały również prace plastyczne, a mianowicie odkodowały i pomalowały polskie symbole narodowe.

Celem lekcji bibliotecznej pt. „Niepodległość w poezji” było popularyzowanie poezji o tematyce patriotycznej oraz zachęcanie do kształtowania poczucia silnej więzi emocjonalnej, społecznej i kulturowej z własnym narodem, z jego historią, tradycją i wartościami.

Lekcja przeprowadzona przez panią bibliotekarz Elżbietę Dąbrowę i wychowawcę klasy IIa panią Aleksandrę Jankowiak odbyła się w ramach szkolnej akcji czytelniczej „Spotkania z książką”.

 
 

Leave a Reply

Skip to content