Miniaturowe ogrody Japonii. Uczymy się tworzyć kokedamę

17 grudnia br. uczestnicy IX edycji  Projektu Edukacyjno Wychowawczego ,,Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju” uczestniczyli w warsztatach  ,,Miniaturowe ogrody Japonii. Uczymy się tworzyć kokedamę”

Pani Małgorzata Grzanka

w barwny sposób opowiedziała uczniom o Japonii

 Informacjom dotyczącym Kraju Kwitnącej Wiśni towarzyszyła nastrojowa muzyka pozwalająca przenieść się do tego niezwykłego państwa.  Podczas warsztatów uczniowie zapoznali się z podstawowymi pojęciami, za pomocą których można opisać wyjątkowy stosunek Japończyków do przyrody.

wspólne działania

Cele spotkania

 

  • zapoznanie uczniów z elementami kultury japońskiej, w których obecne jest odzwierciedlenie wyjątkowej relacji człowieka i przyrody,
  • zapoznanie z kulturą, w której człowiek od wieków otaczał naturę szacunkiem
    i miłością,
  • budzenie świadomości wyjątkowej roli przyrody w życiu współczesnych pokoleń i potrzeby troski o środowisko naturalne,
  • rozbudzanie umiłowania piękna, prostoty, naturalności,
  • budzenie świadomości dobroczynnego oddziaływania roślin na człowieka, również tych znajdujących się w mieszkaniu,
  • kształtowanie indywidualizmu, samodzielności i kreatywności.
wspólne działania

Fotorelacja

Pani Małgorzata Grzanka wielokrotnie podkreślała, że relacja człowieka z przyrodą odgrywa szczególna rolę w kulturze Japonii, co znajduje odzwierciedlenie w filozofii, religii, sztuce i codzienności. Japończycy od wieków otaczają naturę wielkim szacunkiem i mimo że dzisiaj są narodem miejskim, starają się podtrzymywać kontakt z naturą, odpoczywając na jej łonie (tzw. kąpiele leśne shinrin yoku), celebrując święta związane z przyrodą, ale i zapraszając ją do swojego najbliższego otoczenia. Słynne są ogrody japońskie, sztuka tworzenia ikebany, bonsai. Okazało się, że  Japończycy są mistrzami w sztuce miniaturyzacji form przyrodniczych.  Jedną z nich jest sztuka tworzenia kokedamy, oryginalnej roślinnej aranżacji. Kokedama ((jap. koke – mech, dama – kula) to sztuka uprawy roślin domowych, które umieszcza się w odpowiednim podłożu w kuli z  mchu.

W drugiej części warsztatów uczniowie wykonali indywidualnie, przy niewielkiej pomocy prowadzącej, kokedamę, japońską dekorację roślinną.
Prowadząca zajęcia: Małgorzata Grzanka, słuchaczka Podyplomowego Studium Hortiterapii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Pani Małgorzata Grzanka

Serdecznie

Dziękujemy :)

Leave a Reply

Skip to content