29 września 2021r

Wspólne świętowanie

Nasza Solenizantka

Pierwsze w historii Imieniny Ulicy już za nami. Moc wrażeń i emocji, których nie da opisać się słowami. Ważne jednak, by sięgać do korzeni i o nich nie zapominać, a taki był cel tej imprezy. 29 września ulica Kościelna rozbrzmiewała muzyką, tańcem i poezją.

Nie bez przyczyny- ulica Kościelna ma dziś IMIENINY

Skąd taki pomysł?

“Piękna nasza Polska cała…” i uliczka każda mała. Jest jednak taka jedyna, w której się całe życie zaczyna. Niezwykłe wydarzenie, które miało miejsce w środowe popołudnie, 29 września br. zainspirowane było przypadającą we wrześniu rocznicą konsekracji kościoła, a przecież wiadomo, że to właśnie od kościoła pochodzi nazwa ulicy. Jednocześnie dowiodło, że dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 im. Św. Jana Pawła II w Kłodawie , ulica przy której znajduje się budynek ich szkoły, ma dla nich istotne znaczenie, historyczne i kulturowe.

 

 Przy naszej Solenizantce 🙂

mieszczą się tak istotne dla miasta i gminy instytucje, jak:

  • Gminny Ośrodek Kultury,
  • Lokalna Grupa Działania „Solna Dolina”,
  • kwiaciarnia z wieloletnią rodzinną tradycją,
  • niedawno powstałe przedszkole „Miś”
  • Szkoła Podstawowa nr 1 – najstarsza szkoła w mieście

Prelekcja Bartłomieja Grzanki

 

Historię związaną z ulicą Kościelną, a także kościołem parafialnym przybliżyli zebranym

Pan Bartłomiej Grzanka

oraz Pani Ewa Michalak – Piguła

wygłaszając prelekcję pod nazwą “Czego nie wiecie o ulicy Kościelnej”.

 

Z pamiętnika...

Michał Rawita Witanowski, znany kronikarz, który przeszło 130 lat temu spisał dzieje Kłodawy, pisał: „iż od klasztoru braci Karmelitów ciągnęła się ulica wąska, brukowana, przy której mieściło się domów kilka, drewnianych i jeden murowany.” Od tego czasu ulica wielokrotnie zmieniała swoją nazwę, znacznie się też rozwinęła – w czasach współczesnych siedzibę przy niej mają różne instytucje w Kłodawie. Choćby z tego powodu zasługuje na wyróżnienie.

Beata Kołuda

Dyrektor szkoły

Przygotowane na tę okoliczność działania ukierunkowane były na podtrzymanie tradycji, ukazanie walorów miejsca, sięgnięcie do korzeni, po to, aby nie zapomnieć  “skąd nasz ród”. Ważnym aspektem spotkania była również integracja i dobra zabawa, co po okresie izolacji spowodowanej stanem epidemicznym, jest wszystkim bardzo potrzebne.

W obiektywie aparatu

Fotorelacja

  • Ważnym aspektem spotkania była również integracja i dobra zabawa, co po okresie izolacji spowodowanej stanem epidemicznym, jest wszystkim bardzo potrzebne.
  • Jak na imieniny przystało było coś dla ducha i dla ciała. Młodzi szkolni poeci zaprezentowali swoje autorskie wiersze poświęcone solenizantce, wokalistki pięknym śpiewem zachwyciły odbiorców, tancerze wirowali w tańcu zespołowym.
  • Wyjątkową atrakcję stanowił plener malarski, w którym brali udział uczniowie szkoły, członkowie ich rodzin nauczyciele oraz lokalni artyści.
  • Historię związaną z ulicą Kościelną, a także kościołem parafialnym przybliżyli zebranym Pan Bartłomiej Grzanka oraz Pani Ewa Michalak – Piguła wygłaszając prelekcję pod nazwą “Czego nie wiecie o ulicy Kościelnej”.
  • Na uczestników spotkania czekała jeszcze niespodzianka, która pozwoliła poczuć klimat przeszłości. Tak jak dawniej po brukowanej drodze, dzisiaj po ulicy wyłożonej nowoczesną kostką brukową, majestatycznie przejeżdżała się bryczka konna zapraszając do wspólnej wyprawy.
  • Miłośników historii przyciągało muzeum znajdujące się na terenie klasztornym oraz wystawa fotografii.
  • Wszyscy zebrani częstowani byli przez mieszkańców ulicy ciepłymi napojami oraz ciastem. Zwieńczeniem wydarzenia było gromkie “Sto lat” oraz ekologiczny, wykonany z naturalnych składników, jesienny tort.

Organizatorzy spotkania

pięknie dziękują za wspólne świętowanie i zapraszają za rok

 
Cecelia Ahern

Koordynatorzy działań:

p. Ewa Podlasin, p. Lidia Chrapkowska, p. Anna Mila,

p. Beata Olearska, p. Natalia Gaj, 

p. Arleta Sławińska, p. Joanna Sieczkowska

p. Małgorzata Chmielecka

Leave a Reply

Skip to content