Pamiętamy

Majowe święta

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. zwanej początkowo Ustawą Rządową. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Konstytucja 3 Maja została uchwalona w celu ratowania Rzeczypospolitej, gdyż w 1772 roku miał miejsce pierwszy rozbiór Polski, którego dokonały Prusy, Rosja i Austria. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu, zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Ponadto uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną. Uchwalenie Konstytucji 3 maja uważa się za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii państwa polskiego. Dokument ten pomimo późniejszych rozbiorów,  pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

Uczniowie naszej szkoły z klasy 4a, 6a i 6b pamiętając o 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji z 1791 roku, przygotowali plakaty okolicznościowe, a niektórzy podjęli się napisania wierszy. Część prac plastycznych  znalazła się także na wystawie szkolnej na dolnym korytarzu w budynku A.

                                                                                                        Autorki tekstu

Ewa Michalak-Piguła, Ilona Wojciechowska

Pamiętamy!

Leave a Reply

Skip to content