Do szkoły wracają uczniowie klas I-III

Komunikat Dyrektora Szkoły

Szanowni Rodzice!

            W związku z decyzją ogłoszoną przez Prezesa Rady Ministrów  w dniu 11.01. 2021r.

           Dyrektor informuje, iż od dnia 18 stycznia 2021r. do szkół wracają uczniowie klas I-III. Kończy się zatem dla tych uczniów nauczanie zdalne, a rozpoczyna stacjonarne.

            Nauka odbywać się będzie w ścisłym reżimie sanitarnym dostosowanym do wytycznych przygotowanych przez Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

             W odniesieniu do tych zaleceń opracowane zostały Procedury funkcjonowania szkoły, które stanowią załącznik do niniejszej informacji.

             Dyrektor uprzejmie prosi rodziców o zapoznanie się z dokumentami regulującymi pracę szkoły (godziny rozpoczynania i kończenia zajęć, wejścia do szkoły, prowadzenia zajęć, dożywianie, opieka świetlicowa). Zgłoszenia na obiady przyjmuje sekretariat szkoły w terminie do 14.01.2021r. Wszelkie pytania należy kierować do wychowawców klas.

              W przypadku jakichkolwiek wątpliwości Dyrektor pozostaje do dyspozycji.

 

                                                                                                                                   

Z poważaniem Beata Kołuda  

Dyrektor Szkoły

 

Uwaga

Ramowe plany dnia dla klas 0-III

Procedury funkcjonowania  Szkoły Podstawowej nr 1 im. Św. Jana Pawła II w  Kłodawie  w czasie epidemii dla klas 0-III

Procedury dla klas 0-III obowiązujące od 18 stycznia 2021r. opracowano na podstawie wytycznych MEiN, MZ i GIS.

 Organizacja zajęć w szkole:

  1. Do szkoły uczęszcza uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji
    w warunkach domowych lub w izolacji.
  2. Uczniowie przyprowadzani są do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
  3. Przy wejściu do budynku szkoły zamieszczona jest informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego.

Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły umożliwia się skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.

  1. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
  2. a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
  3. b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
  4. c) dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
  5. d) opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym, tj. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk.
  6. e) rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.
  1. Ogranicza się przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i wyznacza się obszar dla tych osób- pierwsze pomieszczenie na wejściu do szkoły oraz część dolnego korytarza.
  2. Zapewnia się sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość- telefon do nauczyciela.
  3. Szkoła posiada termometr bezdotykowy, który zostaje zdezynfekowany po użyciu w danej grupie.
  4. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, uczeń zostanie odizolowany w odrębnym pomieszczeniu- gabinet higienistki szkolnej, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomieni zostaną rodzice o konieczności odebrania ucznia ze szkoły własnym środkiem transportu.
  5. Między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych należy zachować dystans.

 W celu ograniczenia gromadzenia się uczniów na terenie szkoły wyznacza się różne godziny przychodzenia uczniów, z poszczególnych klas, do szkoły, różne godziny przerw i zajęć na boisku zgodnie z harmonogramem. Uczniowie z poszczególnych klas przebywają, w czasie zajęć,  w tym samym pomieszczeniu. Do grupy przyporządkowani są ci sami, stali nauczyciele, którzy w miarę możliwości nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach.

Obowiązuje ogólna zasada- każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania  w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum)  kontaktowania się z pozostałymi klasami.

  1. Na terenie szkoły obowiązują wszystkich ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  2. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, zostają usunięte. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć poddaje się dezynfekcji.
  3. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie wymieniają się przyborami szkolnymi między sobą.
  4. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga są myte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
  5. Sale, części wspólne (korytarze) wietrzy się co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  6. Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
  7. Uczniowie, jak najczęściej, korzystają z boiska szkolnego oraz przebywają na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
  8. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, ogranicza się ćwiczenia i gry kontaktowe.
  9. Unika się wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.
  10. Uczeń nie zabiera ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności
    z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać
    o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
  11. W celu przestrzegania bezpiecznych zasad korzystania z szafek wyznacza się różne godziny przychodzenia uczniów do szkoły (zgodnie z harmonogramem) oraz umieszcza się środek do dezynfekcji rąk przy wejściu do szkoły.
  12. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych. Środki do dezynfekcji rąk rozmieszczone zostają w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków. Dezynfekcja odbywa się pod nadzorem opiekuna. Pomieszczenie świetlicy wietrzy się co godzinę w trakcie przebywania dzieci
    w świetlicy, w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
  13. Ogranicza się kontakt personelu kuchennego i pracowników administracji oraz obsługi sprzątającej z uczniami oraz nauczycielami.
  14. Zajęcia pozalekcyjne organizowane są z zachowaniem zasad bezpiecznych  i higienicznych warunków obowiązujących w czasie pandemii.
  15. Ustala się i upowszechnia zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach– zgodnie z harmonogramem.
  16. Ustala się i upowszechnia, we współpracy z higienistką szkolną, zasady korzystania
    z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia
    i Narodowego Funduszu Zdrowia- zasady.
  17. Dyrektor Szkoły aktualizuje i upowszechnia wewnętrzne regulaminy lub procedury funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem specyfiki placówki oraz zalecenia wskazane w przedmiotowych wytycznych oraz aktualne przepisy prawa.
  18. Dyrektor wprowadzi dodatkowe środki ostrożności dotyczące funkcjonowania w szkole dzieci z chorobami  przewlekłymi, w porozumieniu z ich rodzicami/opiekunami prawnymi.

Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

  1. Przy wejściu głównym umieszczono numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
  2. Wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły zobowiązane są do dezynfekcji dłoni, zakrywania ust i nosa oraz nie przekraczania obowiązujących stref przebywania. Czynności te nadzoruje osoba z obsługi- sprzątaczka.
  3. Nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie zobowiązani są do regularnego mycia rąk wodą z mydłem, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
  4. Codzienne prace porządkowe zostają poddane, przez dyrektora, monitoringowi, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
  5. Przeprowadzając dezynfekcję, ściśle przestrzega się zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ściśle przestrzega się czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
  6. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywieszone zostają plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
  7. Na bieżąco dba się o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
  8. Maski lub rękawice jednorazowe, używane na terenie szkoły przez pracowników i uczniów zostają wyrzucone do worków na odpady zmieszane. Zgodnie z zaleceniami GIS.

Stołówka szkolna

Ze względu na żywienie w szkole i zapewnienie warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadza się  zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników.

  1. Zachowanie odpowiedniej odległości  stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe –stosowanie  środków ochrony osobistej w postaci rękawiczek jednorazowych i maseczek.
  2. Utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej poprzez częste mycie i dezynfekcję.
  3. Posiłki spożywane są w świetlicy szkolnej przy zmianowym ich wydawaniu lub w miarę możliwości – spożywanie ich przy stolikach z rówieśnikami z danej klasy. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie, dezynfekcja blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.
  4. Wielorazowe naczynia i sztućce zostają 
  5. Na stolikach nie umieszcza się wazoników, serwetek.
  6. Posiłki wydawane są bezpośrednio przez obsługę kuchni.

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły

  1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
  2. W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna).
  3. W przypadku zaobserwowania u jednej z osób objawów chorobowych należy ja odizolować w gabinecie higienistki.
  4. Pracownicy szkoły zostali poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
  5. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
  6. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie poddaje się gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekowaniu powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz stosuje się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
  7. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły stosuje się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kole.

Ustala się również listę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://gis.gov.pl/ odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

 

         

Leave a Reply

Skip to content