Wiele państw, w tym Polska, świętuje Dzień Psa, niemniej u nas swojego nieformalnego święta doczekały się również wszystkie nierasowe czworonogi. Data nie jest przypadkowa – 25 października to wszak Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt.
Kundelki są określane również – błędnie z formalnego punktu widzenia – jako mieszańce (rzadziej wielorasowce). Mieszańce to potomkowie dwóch odrębnych ras, klasyczny kundel natomiast jest wynikiem skrzyżowania psów nieokreślonego pochodzenia. Istotnie kundel, jako że nie należy do żadnej konkretnej rasy, jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Ponadto psy nierasowe stanowią znakomitą większość wszystkich czworonogów na świecie.
W ramach obchodów Dnia Kundelka najczęściej organizowane są wystawy, gdzie właściciele prezentują swoje ukochane zwierzaki.
W ramach zajęć rozwijających kreatywność uczniowie klasy III a pod kierunkiem p. A. Sławińskiej z dumą zaprezentowali na zdjęciach swoje czworonożne pupile. Również wychowawczyni pani Aleksandra Jankowiak przedstawiła nam swojego psa. Zachęcając do kupna czy adopcji czworonoga uwrażliwiała swych wychowanków, iż taka decyzja musi być przemyślana, ponieważ zwierzę to nie zabawka.
Prawie każde dziecko marzy o tym, żeby mieć w domu pieska. My – dorośli mamy wiele obaw, gdyż zwierzę potrzebuje opieki, uwagi, odpowiedniej pielęgnacji. Boimy się, że to na nas rodziców spadnie obowiązek opieki nad nim. Jednak musimy pamiętać, że kontakt ze zwierzęciem ma wiele korzyści. Przede wszystkim uczy dziecko odpowiedzialności, systematyczności, uwrażliwia na krzywdę zwierząt i ludzi. Obcowanie dzieci z psem ma pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny i ruchowy. Wówczas dzieci o wiele częściej przebywają na świeżym powietrzu: bawią się, spacerują, biegają czy jeżdżą na rowerze. Oczywiście wszystko to odbywa się w towarzystwie pupila.
Aleksandra Jankowiak